İftar Sohbetlerinde Kuran'ı Anlamak, Tasavvuf ve Felsefe Konuşuldu

04 Temmuz 2015
İftar Sohbetlerinde Kuran'ı Anlamak, Tasavvuf ve Felsefe Konuşuldu
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    04 Temmuz 2015

Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları tarafından düzenlenen İftar Sohbetleri’nin dördüncüsü 4 Temmuz 2015 Cumartesi günü yapıldı.  İftar öncesi yapılan sohbete konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Maraş katıldı. Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Konferans Salonu’nda gerçekleşen sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Latife Hanım Ovalı yaptı. Ovalı, iftarın düzenlenmesini sağlayan Türk Ocakları Genel Merkezi Akademik Çalışma Kurulu’na teşekkür ettikten sonra Doç. Dr. İbrahim Maraş’ın özgeçmişini okudu. Açılış konuşmasının ardından Doç. Dr. İbrahim Maraş, “Kuran’ı Anlamak, Tasavvuf ve Felsefe” adlı bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Doç. Dr. İbrahim Maraş, Kuran’da varlığın hikmetlerinin araştırılmasının emredildiğini ve felsefenin temelinde de bunun olduğunu söyledi. Kuran’ın hakikati bir hikmetli dil ile anlattığını belirten Maraş, “Kuran bir hakikat kitabıdır. Herkesin anlayacağı bir dil kullanır” dedi. İslam filozoflarının Eflatun, Aristo ve Sokrat’ın görüşlerinden yararlandığını söyleyen Maraş, Kuran’a akıl ile bakmak gerektiğini ifade etti. Akıl yürütme işinin oturduğun yerden düşünme olmadığını da sözlerine ekleyen Maraş, akıl yürütme bir bilim ortaya koymaktır dedi. Aklın düzgün işletildiğinde hakikate ulaşılabileceğini söyleyen Maraş, mutlak hakikate ulaşmanın ise mümkün olmadığını ifade etti. Kutadgu Bilig’ten de pek çok örnek verdi.

 

Tasavvufun toplumumuzda yanlış anlatıldığını söyleyen Maraş, “Tasavvuf bir nefis muhasebesidir” dedi. Aynı zamanda tasavvufun insanı en alttan en üste çıkardığını ifade eden Maraş, tasavvufla birlikte tarikatlaşmanın da meydana geldiğini söyledi. Bunun bir talihsizlik olduğunu belirten Maraş, “Tarikatların en büyük yanlışı sıradan, okumamış bir insana vahdet-i vücudun anlatılması” dedi. Doç. Dr. İbrahim Maraş’ın konuşmasının iftar programına geçildi. Programa Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü