Akademi'de İslam Öncesi Türk Tarihi Anlatıldı

28 Kasım 2015
Akademi'de İslam Öncesi Türk Tarihi Anlatıldı
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    28 Kasım 2015

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları’nın organizasyonu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun desteğiyle hazırlanan Türk Ocakları Akademisi’nin dördüncü haftasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ “ İslam öncesi Türk Medeniyeti ve Tarihi” konusunu öğrencilere anlattı.

 

Türk tarihinin yazımı ve İslamiyet’ten önce Türk Tarihi çalışmalarının Osmanlı devletinin son zamanlarında yapıldığını, Türkçülük akımı ile çalışmaların hızlandığı, Türk Ocakları'nın bu çalışmalara katkısını ifade etti.

 

Prof. Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ "Türk" adının ne anlama geldiği ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi verdi. Daha sonra Türk milletinin hangi kuşaklarda yaşadığını belirten Gömeç, yaşadığı coğrafyanın önemine değindi. İslamiyet’ten önce Türk devletleri Hun, Kök Türk, Uygur devletlerinin  medeniyetleri hakkındaki öneme değinen Gömeç eski Türklerde hukuk sisteminden bahsetti.

 

Eski Türk devletlerinde kağanın yardımcılarından ve bakanlarından bahseden Gömeç, Katun ( Hatun ) ‘un tarihimizdeki önemini belirten örnekler verdi. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü