Akademi'de Türk-İslam Medeniyetinin Gelişimi Anlatıldı

12 Aralık 2015
Akademi'de Türk-İslam Medeniyetinin Gelişimi Anlatıldı
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    12 Aralık 2015

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarının organizasyonu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun desteğiyle hazırlanan Türk Ocakları Akademisi’nde bu hafta Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş katıldı. Akademide bu hafta “Türk-İslam Medeniyetinin Gelişimi” konusu işlendi.

 

Maraş, İslam dininin dogmatik bir yapıya sahip olmadığını aksine aklı öne çıkardığını söyledi.  Peygamber efendimiz ve dört halife döneminde akılcılık doğrultusunda hareket edildiğini belirten Maraş, siyasette ve adalette akılcılığın doğru bir şekilde işlendiği zamanların İslam toplumunun en parlak dönemleri olduğunu söyledi.

 

Akılcı düşüncenin İslam medeniyetinde çok önemli temsilcilerinin çıktığını söyleyen Maraş, İmam Maturidi, Farabi, İbn-i Sina, Kindi gibi isimlerin İslam dininde akılcılığın ilk temsilcileri olduğunu belirtti.

Maraş, akılcı düşüncenin kabilecilik anlayışını zayıflattığını ve bunda Türklerin İslamiyet’e girmesinin çok büyük katkısı olduğunu vurguladı. Maraş, İslam Medeniyetin ciddi bir şekilde gelişme kazanmasında kütüphanelerin ve tercüme evlerinin büyük katkısı olduğunu söyledi.

 

İslam Medeniyetinin adalet ve hoşgörü medeniyeti olduğunu belirten Maraş, Türklerdeki adalet ve hoşgörü anlayışına da değinerek Türklerin dünyayı yönettiği zaman Arapların aksine hiç kimseyi ötekileştirmediğini de belirterek sözlerini bitirdi. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü