Sinemasalı'da Kurt Filmi Değerlendirildi

19 Ocak 2016
Sinemasalı'da Kurt Filmi Değerlendirildi
  • Yer
    Türkiye Yazarlar Birliği
  • Tarih
    19 Ocak 2016

Sinemasalı'da 19 Ocak 2016 Salı günü, 2015 yılı yapımı Kurt ( ذيب) kurmacası değerlendirildi.

 

BAE, Katar, Ürdün, Birleşik Krallık ortaklığıyla çekilen film, içerik ve sinema anlatım dili boyutlarıyla değerlendirildi. Filmin, Yüzyılın başında, Hicaz bölgesindeki Türk egemenliğini yıkmak üzere tedhiş ve terör faaliyetlerinde bulunan İngilizler ve onlarla işbirliği içerisindeki Bedevi kabilelerinin, yüzyılın sonunda da aynı düzlemde olduklarını anlattığı, görüşü paylaşıldı.


Holivud öykünmeleriyle dolu sahnelerle, hem Arapların yaşadığı coğrafi yapının hem de o coğrafyanın şekillendirdiği Arap karakterinin aktarıldığı filmin, son dönemlerde sıkça görülen ve Yeni Oryantalizm taraftarlarınca, bölgeyle birlikte Balkanlar ile Kuzey Afrika’da ağırlıklı olarak uygulanan, yeni kimlik oluşturma filmlerinden biri olduğu vurgulandı. 


Her hafta 18.30-21.30 arası düzenlenen ve herkese açık olan SİNEMASALI etkinliği, bu dönem Türkiye Yazarlar Birliği’nin, Kızılay, Sümer 1. Sok. 11/9 (4.Kat) numaradaki salonunda gerçekleştiriliyor.


Önümüzdeki hafta, 26 Ocak 2016 Salı akşamı, Ken Loach imzalı, İşte Özgür Dünya! adlı filmin değerlendirilmesinde buluşmak dileğiyle…

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü