Şubat Ayı Yemekli Bursiyer Toplantısı Gerçekleşti

29 Şubat 2016
Şubat Ayı Yemekli Bursiyer Toplantısı Gerçekleşti
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    29 Şubat 2016

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu'nun her ay düzenlediği Şubat ayı bursiyer yemeğinde " Dört Halife Döneminde Siyaset" konuşuldu.

 

Bursiyer öğrencilerin ve Hanımlar Kurulu üyelerinin katılım sağladığı yemeğin ardından sohbete geçildi. Dört Halife Döneminde Siyaset başlıklı konuşmayı Uzman Murat Akarsu gerçekleştirdi.

 

Akarsu, Dört Halife döneminde tam anlamıyla bir İslam Devleti olmadığını ancak Emeviler döneminde teşkilatlı bir İslam Devletinin ortaya çıktığını belirtti.

 

Çeşitli dönemlerde uygulanan kabilecilik siyasetinin devlet yönetiminde aksaklıklara sebep olduğunu söyleyen Akarsu, İslam Dünyasındaki ilk ayrışmaların temelini kabilecilik siyasetinin oluşturduğunu belirtti. Bu sürecin devamında Emevi devletinin uygulamış olduğu Mevali politikasının İslam dünyasında daha derin yaraların ortaya çıkmasına sebebiyet verdiğini belirtti.

 

Sahabeler ve halifeler dönemine ait yaptığı tespit ve tahlillerin tamamen objektif olduğunu ve hiç bir ideoloji etrafında oluşmadığını belirten Akarsu, İslam Dünyasında ki mevcut sorunların gözden geçirilmesi ve ilerisi için daha sağlıklı bir İslam Dünyasının olması adına değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

 

Soru cevap bölümünden sonra sohbet sona erdi. 

Resim Galeri

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü