Mart Ayı Bursiyer Yemekli Toplantısı Gerçekleşti

21 Mart 2016
Mart Ayı Bursiyer Yemekli Toplantısı Gerçekleşti
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    21 Mart 2016

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu'nun her ay düzenlediği Mart ayı bursiyer yemeğinde " Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği" konuşuldu. Bursiyer öğrencilerin ve Hanımlar Kurulu üyelerinin katılım sağladığı yemeğin ardından sohbete geçildi. "Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği" başlıklı konuşmayı Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suna Başak gerçekleştirdi.

 

Başak, kadın ve erkeğin toplumsal hayatta eşit olduğunu ve eşitliğin adaleti sağladığını söyledi. Kadın-Erkek konusunda ön yargılarımız yüzünden eşitsizliğin meydana geldiğini belirten Başak, ön yargılarımızdan dolayı kadınların erkeklerden yetersiz ve değersiz olduğu fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

 

Kadının sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayata katılımını doğrudan kısıtlayan bir uygulama olmamasına rağmen kadına cinsiyete dayalı ayrımcılık yapıldığını belirtti.

 

Başak, yapılan araştırmalara göre ülkemizin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda fırsat eşitliğini sağlayamadığını ve istatistiksel verilere göre geride olduğumuzu söyleyerek, kadının kamusal alanda, siyaset alanında daha aktif olarak katılım göstermesiyle fırsat eşitliğinin sağlanacağını söyledi.

 

Haber: Derviş Ulaşhan ERASLAN

Resim Galeri

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü