Akademi'de Milliyetçilik ve İslam Felsefesi Anlatıldı

07 Mayıs 2016
Akademi'de Milliyetçilik ve İslam Felsefesi Anlatıldı
  • Yer
    Türk Ocakları Genel Merkezi
  • Tarih
    07 Mayıs 2016

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları’nın ve Merkez Yönetim Kurulu’nun ortak hazırladığı Türk Ocakları Akademisi’nde bu hafta milli meseleler oturumunda Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur konuştu.

 

Okur, “millet ve milliyetçilik nedir?” sorusu üzerinde dururken ırk ve etnisiteyi millet kavramından ayırdı. Okur, biyolojik farklılığa dayanarak bir üstün ırk fikri oluşturmanın bilimsel açıdan mümkün olmadığını aktardı. Okur, Türk kimliğinin gelişim sürecinden bahsederken Türklüğü bir çatı olarak görmemiz gerektiğini vurguladı. “Türklüğe sahip çıkmak, millet kimliğine sahip çıkmak, medeniyete sahip çıkmak, insanlığa sahip çıkmaktır” diyen Okur, Türk Ocakları’nın da böylesine geniş ufuklu bir müessese olduğunu ifade etti. Okur, Türk Ocaklıların “Türklüğün 21. yüzyılda yeniden genişlemesi, Türk kimliğinin yeniden genişlediği bir merhaleye geçilmesi” amacını taşıması gerektiğini söyledi. “Türk gençliği Türklüğü tarihte yeniden yeşertecektir” diyen Okur, bunu yapacak aktörlerin biz olduğunun altını çizdi.

 

İlahiyat oturumuna Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi Hüseyin Yücel katıldı. Yücel, ilimlerin doğuşu, ilk tercüme hareketleriyle birlikte İslam felsefesinin doğuşu ve özgünlüğü konuları üzerinde durdu. Soru cevap kısmıyla birlikte ilahiyat oturumu sona erdi. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü