Ocakbaşı Sohbetlerinde Türk Ocakları Akademisi Konuşuldu

14 Mayıs 2016
Ocakbaşı Sohbetlerinde Türk Ocakları Akademisi Konuşuldu
  • Yer
    Türk Ocakları Galip Erdem Salonu
  • Tarih
    14 Mayıs 2016

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği Ocakbaşı sohbetlerinde bu hafta bir yıldır Genel Merkez ve şubeler bünyesinde devam eden Türk Ocakları Akademisi'nin değerlendirmesinin yapıldığı bir panel gerçekleştirildi. Panele oturum başkanı olarak Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay, konuşmacı olarak Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Maraş ve Türk Ocakları Akademisi öğrencisi Mücahit Demirten katıldı. Açılış konuşmasını Türk Ocakları Gençlik Kolları yönetim kurulu üyesi Latife Hanım Ovalı yaptı. Sene başından beri devam eden akademinin sürecinden, işleyişinden ve içeriğinden kısaca bahseden Ovalı, sözü Prof. Dr. Yusuf Sarınay’a bıraktı.

 

BUGÜN AKADEMİ YARIN ÜNİVERSİTE

 

Yakın tarihimizdeki yenilgilerimizden ve toplumsal hafızamızdan silinmeyen olaylara, özellikle 93 Harbi’nden Balkan Savaşlarına uzanan sürece değinen Sarınay, “Türk milletinin tarihten silinmesi konuşulurken şu an bizler Türk milliyetçisi gençlerin ve aydınların kuruduğu müesseselerdeyiz” dedi. “Aynı kişiler Birinci Dünya Savaşı’nı vermiş, İstiklal Harbi’ne katılmışlardır” diyen Sarınay, milli Türk devletinin kurucu kurumu olarak da Türk Ocakları’nı gördüğünü belirtti. “Bu akademide yetişen insanlar yeni medeniyet tasavvurunun öncülü, liderleri olmak bakımından önemlidir” ifadelerine yer veren Sarınay, Türk milletinin yeni Kızıl elmalarının oluşmasını temenni etti. “Akademinin ileri yıllarda bir enstitü hatta daha da öteye bir üniversiteye çevrilmesi idealleri gerçekleştirmek bakımından önemlidir” diyen Sarınay, sözü Prof. Dr. İbrahim Maraş’a bıraktı.

 

“TEMEL HEDEFİMİZ ZİHNİYET İNŞASIDIR”

 

Türk Ocakları Akademisi’nin ilahiyat oturumlarından sorumlu olan Prof. Dr. İbrahim Maraş, ilahiyat derslerinin amacının sadece dini bilgiyi anlatmak değil, anlatılan bilgileri İslam felsefesiyle temellendirerek düşünmeyi ve eleştirmeyi öğretmek olduğunu söyledi. Maraş, ilahiyat oturumlarına başlamadan önce öğrencilere on haftalık bir ders programı verdiklerini ve bu programa sadık olarak derslerin işlendiğini belirtti. Kaynak olarak okunması gereken kitaplarla ilgili bir liste hazırladıklarını aktaran Maraş, listede Türkiye’deki yazarların yanı sıra Türkistan coğrafyasından da yazarların bulunmasına özen gösterdiklerine dikkat çekti. “Temel hedefimiz zihniyet inşasıydı” diyen Maraş, dersin işlenişi sırasında öğrencilerin yeteri kadar içeriğe katılım sağlayamadığına değindi. Maraş, sadece öğretmenin anlatımının yeterli olamayacağının altını çizerken, Ankara İlahiyat Fakültesi’nde kendi düzenlediği okuma gruplarından örnekler verdi. Günümüzün diğer kurumlarından farklı olarak Türk Ocaklarının amacının siyasi veya dini bir grup kaygısı güdülmeksizin gerçekleri öğretmek ve vatana millete faydalı, değerlerine sahip çıkan gençlerin yetiştirmek olduğunu vurguladı.

 

“ÖĞRENCİLER GENİŞ BİR UFUK KAZANIYOR”

 

Türk Ocakları Akademisi katılımcılarından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Mücahit Demirten, öğrenim hayatımız boyunca okullarda sadece sınava hazırlık amaçlı eğitim verildiğini söyledi. Demirten, tarihe övmek veya yermek olarak bakmamamız gerektiğini vurgularken, Türk Ocakları Akademisi’nin bu konuda çok faydalı olduğunu ve derslere katılan hocaların öğrencilere geniş bir ufuk kazandırdığını belirtti. Günümüz gençlerinin araştırma ve kaynak sorunundan bahseden Demirten, “Türk Ocakları Akademisi’nde hocalarımız bize kaynak oluyor” ifadesinde bulundu ve hocalara özellikle teşekkür etti.

 

 

Panelin sonunda söz alan Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, yapılan değerlendirmelerden yola çıkarak Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubeleri olarak bir çalıştay gerçekleştirileceğini dile getirdi. Türk Ocakları Akademisi’nin daha sistematik bir program haline gelmesi gerektiğini söyleyen Öz, ilerleyen süreçte müfredatın ve derslere girecek öğretmenlerin belirlenmesi ve gerekirse her dönem için ders notlarının hazırlanmasının planlandığını ifade etti. Genel Başkan Öz, ek olarak verilecek okuma notları ve seminer programlarıyla programa destek olunabileceğini ifade ettikten sonra asıl olanın gençliğimizi milli şuurla donanımlı olarak yetiştirmek olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

 

 

Oturumu kapatmak üzere tekrar söz alan Sarınay, öğrencilerin işin içine daha çok katılması, sunum hazırlatma ya da özet çıkarma yöntemleri ile öğrencilerin hazırlanmaları, akademi notlarının daha da genişletilip yayınlanabilir temel kaynak haline gelmesi gibi hususlardan bahsetti.

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ, Hasan GÜLER

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü