Asırlık Soykırım Yalanı Projesi Trabzon Programı Gerçekleştirildi

05 Ekim 2016
Asırlık Soykırım Yalanı Projesi Trabzon Programı Gerçekleştirildi
  • Yer
    Trabzon
  • Tarih
    05 Ekim 2016

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları'nın Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla ortak yürüttüğü "Asırlık Soykırım Yalanı" adlı proje kapsamında, daha önce Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılan konferansların ardından, bölgesel nitelikte son ayak olan Trabzon'da buluşuldu. Karadeniz Bölgesinin Trabzon, Giresun ve Rize illerinden gelen Türk Ocaklı gençlerle sabah kahvaltısı yapıldı. Ardından konferans salonuna geçen  gençler, öncelikle Türk Ocakları Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Mithat Kerim Arslan'ın açılış konuşmasını dinledi.

 

Prof Dr. Aslan konuşmasında; bu tür organizasyonların Türk Ocaklıların birbirlerine daha sıkı bağlanmasını sağlayacağına değindikten ve bu tarzda etkinliklerin her zaman yapılması gerektiğini vurguladıktan sonra Karadeniz Teknik Fakültesi Tarih Bölümü Hocası Doç. Dr. Uğur Üçüncü'ye "Asırlık Soykırım Yalanı" isimli konuyu anlatması için sözü devretti.

 

Üçüncü, konuşmasında, Türk-Ermeni ilişkilerinin yalnızca 19-20.yüzyıllarıyla sınırlandırılamayacağından, ilişkilerin 11. yüzyıla dayandığından bahsetti. Ermeni halkının Selçuklu ve Osmanlı tarihindeki yerine değinerek daha kapsamlı bir şekilde asılsız iddialara cevap veren Üçüncü, her türlü iddianın cevabının arşivlerde ayan beyan ortada olduğunu belirtti. Türk gençlerinin bu ve bunun gibi Türklüğün üzerine atılan her türlü iftira ve yaftalamayı kabullenmeyip aksine konunun üzerine giderek olayı açığa kavuşturması gerektiğini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

 

Ardından Türk Ocakları Gençlik Kollarının bir ritüeli haline gelen Gençler Arası Oturum başladı. Oturumu Genel Merkez Gençlik Kolları Yönetiminden Selman Kürşat BALCI ve Kürşat YAMAN yönetti.

 

Oturum süresince, Trabzon Şubeden Araştırma Görevlisi Murat Yılmaz, Giresun Şubeden Serhat Sınmaz ve Yonca Doğan, Rize Şubeden Necati Kambur söz hakkı alıp fikirlerini beyan ettiler. Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Fatih Mehmet Kaya, son olarak sözü alarak asıl amacın kardeşliğimizi pekiştirmek olduğunu ve birbirimizi tanımamızın önemini dile getirerek toplantıyı sonlandırdı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü