Taş, Kağıt, Guantanamo - Recep BOZ

Taş Kağıt Guantanamo A.B.D Irak savaşında Annesini ve Kız kardeşini kaybeden bir çocuğun tek başına Emperyalizme karşı mücadelesini ve intikam alma hikayesini anlatan bir serüven romanıdır. Kitabın adındanda anlaşılacağı üzere başlığın evrilmeden önceki hali "Taş, Kağıt, Makas"tır. Çocukların severek oynadığı bu oyuna ironik bir yaklaşım yapılmış, oyunun ve çocukluğun savaş sebebiyle yarıda kesildiği kastedilerek Guantanamo kampının ismi verilmiştir. Bu ismin verilmesinin sebebi roman kahramanın intikam alma uğruna giriştiği mücadelenin Guantanamoda son bulmasıdır. 


Oldukça sade ve yalın bir dille yazılmış kitabın her sayfası ayrı bir heyecanı, ayrı bir merâkı ve ayrı bir nefreti beraberinde getirir. Kitap kurgu olmasına rağmen gayet sarih bir şekilde savaş üzerine mülahazalar ortaya koyar ve işgalden çıkmış bir toplumun sosyolojik tahlilini yapar. Birey psikolojisi üzerinden toplumun genel psikolojisine ulaşmaya çalışır. Çocuk gözünden savaşı ve savaş getirecek tüm müfrit ideolojileri yerden yere vuran kitap, savaş sebebiyle tanınmaz hale gelmiş toplumları tabiri caizse okuyucuya yansıtan bir aynadır. Yer yer diğer toplumlarla kıyaslamanında yapıldığı kitapta işgalin izleri, işgalin getirdikleri ve götürdükleri, kişi üzerindeki etkisi vb. bir çok olgu ve duruma diğer toplumlarla kıyas yapılarak yer veriliyor. 


Yazar anlatımında yer yer boşluk bırakmış ve okuyucuyu kitabın içine çekerek o günleri tüm benliğiyle yaşamasını istemiştir. Acıyı kahramanla beraber hissetmeyi, intikam hissini doruklarda yaşamayı birinci amaç olarak gören yazar bunu kitabına yansıtmaya çalışmıştır. Kitap bu zamana kadar Türk ve Dünya edebiyatında nadiren kullanılan bir tarzla, kahraman ve gözlemci bakış açısı birlikte kullanılarak yazılmıştır. Taş Kağıt Guantanamo yazarı Recep Boz, 1994 yılının aralık ayında Balıkesirin Gönen ilçesinin Ilıcaoba köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini ve liseyi Gönende tamamlayan yazar halen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitimine devam etmekte olup yeni kitap projeleriyle Türk edebiyatına katkıda bulunmaya çalışmaktadır.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü