Eğitimin Kiblesi

16 Mart 2013

Hollandalı yazar Ingrid Klerk Türk Mitolojisi üzerine yazdığı kitabının tanıtım yazısında: " Den Haag’ın Schilderswijik semtinde yürümekteyim. Önümde henüz yedi sekiz yaşlarında olan üç beş Türk kızı kendi aralarında oynuyor. Bu çocuklardan bir tanesi bir anda oyunu bıraktı ve yerde bulunan ekmek parçasını eline aldı, ekmeği öptü ve insanların yürümediği bir yere kaldırdı. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam etti. Bu davranış benim paradigmalarımı değiştirdi. Bu sorumluluk,içinden gelerek yapılan bu davranış kültürel bir değerdir. Daha yedi sekiz yaşında olan bu kız çocuğu bizim siyasetçilerimizin,bilim adamlarımızın günlerce üzerinde tartıştığı sosyal ahlâk sorumluluğunu sergilemekteydi. İşte bizim çocuklarımız da böyle olsun, Türk kültürünün içinde yaşanılan kültüre katkısı olsun düşüncesiyle şu elimdeki kitabı yazdım. (1)"Dikkat çekici değil mi? Ne olur bizim aydınlarımız da paradigmalarını değiştirip böyle güzellikleri görebilseler. Ama nafile. Belki her gün onlarca bu ve buna bezer olaylarla karşılaşan aydınlarımızın kılı kıpırdamıyor. Üstelik sofradan veya yemek masasından kalkmadan eline aldığı bir ekmek parçasıyla ağzını silip o ekmeği sofranın veya masanın  bir köşesine koyması ayrı bir garabet.

Tanzimat ‘la birlikte başlayan Avrupa hayranlığının sonucu ne Avrupalı olduk, ne de kendimiz kalabildik. Çok şükür maymuna da dönmedik. Direniyoruz. ( Prof. Yahya Kemal Kaya’nın "insan Yetiştirme Düzenimiz" adlı kitabında belirttiği "Çarıklı Diplomatlar" dediği halk direniyor,aydınlar! direnmiyor )Avrupa dedikçe, eğitimin kıblesini Paris’e, Londra’ya, Berlin’e çevirdik. "Muasır medeniyet" kavramını nedense hep Avrupa Medeniyeti(Batı Medeniyeti) şeklinde yorumladık. Gün geldi kıblemizi Amerika’ya çevirdik. Yine olmadı. Bazı aydıncıklarımız çıktı bu olmazlar karşısında:"Türk milleti adam olmaz bari yurt dışından damızlık insan getirelim" diyebildi. (Galiba bu zavallıların kendileri bu damızlıkların ürünü olacak ki ileriyi çok iyi görmüşler!)

Eğitimimizin kıblesini oraya buraya çevirdikçe çevirdikçe (hâlâ Avrupa’da diretiyoruz) bir türlü kıbleyi bulamadık. Bir atalar sözü:"Kılavuzu karga olanın burnu b…n çıkmaz" diyor. Önünüzde kılavuz, rehber diye getirilenler Avrupalı olmaktan bir türlü kendileri olamadıktan sonra bulamayız da. Kendi içimizdeki Avrupalılara güvenmemiş olacaklar ki nasıl Avrupalı oluruz diye Amerika’dan, Almanya’dan vs. uzman adı altında yol gösterici getirmeyi de ihmal etmedik. Ne mutlu bize! Türk insanının Müslüman Türk olarak kalmak için direnmesine de hemen " gericiler, yobazlar" damgasını vurmayı da ihmal etmedik. Ama o Müslüman Türk’ün Müslüman Türk olarak kalma direnci olmasaydı şimdiye kadar çoktan parsayı götürmüş olacaklardı. Aydıncıklar ne dediyse tersini uygulayan Türk insanı sayesinde ne mutlu ki Müslüman Türk olarak kalmayı başarabildik. Aydıncıklarımız, bizi biz yapan, üzerini tozlarla kaplanmasını sağladıkları değerlerimizin üzerinden o tozları silip halkın önüne bütün ihtişamıyla sermeyi düşünmediler. Eğer halkın önüne serilen bu değerlerin yıpranan, eskiyen, yenilenmesi gereken yerler varsa buraları daha güzeliyle yenilemeyi düşünselerdi bu gün "aydın- halk" çekişmesi de ortada olmazdı. Halk aydınının dediğini yapar bizlerde ülke olarak "muasır medeniyet" seviyesine çoktan çıkmış, belki de" lider ülke" konumuna gelmiş olurduk.

Dünün Cumhuriyet Türkiye’sinde parmakla gösterilen Necip Fazıl, Nurettin Topçu, Remzi Oğuz Arık, Fethi Gemuhluoğlu, Erol Güngör,  Seyyid Ahmet Arvasi vb. aydınların çoğalmış olduğunu görmek ümit fişeğinin fırlatıldığının işareti olsa gerekir. Fişek fırlatılmış, artık etrafa ışıklar saçarak gidiyor. Kıbleyi değiştirmek isteyenler elbette direnecekler. Ne olur Hollandalı Ingrıd Klerk’in gördüğü güzellikleri bizimkiler görseydi de bu kadar zamanı boşa geçirmemiş olsaydık. Ne de güzel olurdu değil mi?

Musa SERİN

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  

1-Veyis Güngör:Bizimkilerin Pedagojisi,sh. 153,Liman Yayınları 2005

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü