Pomuk?

30 Ekim 2012

Geçen arkadaşlarla kahvaltı yapıyorduk. Çayı getiren görevli bir soru sordu. Parlak şahsiyetler parlak oldukları için mi parlarlar? Kafasını 2006 Nobel edebiyat ödülü sahibi olan, bugünlerde de Danimarka’dan Sonning ödülü ile Fransa’dan Legion d’honneur liyakat nişanı alan Orhan Pamuk’la bozmuştu. “Bazıları özellikle ön plana çıkarılıyor” dedi. “Neden olacak” diye ekledi: -Adam bir sürü ödül almış, herhalde doğrudur söyledikleri- dedirtecekler”.

Niko söze karıştı. “Mesela çoğunluğu Müslüman olan Arnavutluk’un öne çıkarılan tarihi şahsiyetleri kimlerdir? Osmanlı’ya başkaldıran İskender Bey, Sosyalist lider Enver Hoca ve Rahibe Teresa… Tesadüf olabilir mi?

Çay iyi değildi. Ben de birilerinden bahsedeyim dedim. Reformist Jan Hus’un Çekler arasındaki efsanesini gölgelemek amacıyla Cizvitler, Jan Pomuk’un (Nepomuk olarak da bilinir; 1729’da aziz ilan edilmişti) adını parlatmamışlar mıydı? Soğuk savaş döneminde tarihte ilk kez bir Slav’ın; II. Jean Paul’ün papa seçilmesi Polonya’da güçlü bir tesir meydana getirmemiş miydi?

Neticede bugünlerde Pamuk’u kutlu kişi olarak görenlerin sayısı hiç de az değil. O zaman Sayın Pamuk’a seslenmek isteriz. Sizden bundan sonraki dönemde PKK terörünü kınayan açıklamalar yapmanızı bekliyoruz.

Bir de bu ödül olaylarına aksi yönden de bakmak gerekiyor. Bizdeki ödüllerin hemen hepsi prestij anlamında sınıfta kalıyor. Hatırlarsınız bir zamanlar “Atatürk Uluslararası Barış Ödülü” vardı. Hani bir sürü ödülü kabul eden Mandela’nın reddettiği… On iki yıldır kimseye verilmiyormuş. Diğer ödülleri de verenlerle alanların dışında pek kimse bilmiyor.

Hal böyle olunca da el alem ödül veriyor biz de konuşuyoruz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü