İbadethane Politikasında Mütekabiliyet Esası Gözetilmeli

04 Ekim 2012

Türkiye Eylül 2010’da Akdamar kilisesinde ayin yapılmasına izin verdi. Bunu takip eden yılda ise Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, yeni nesillere "Batı Ermenistan toprakları" olarak gördüğü Ağrı Dağı bölgesinin geri alınması görevini verdi.

Türkiye’nin birçok yerinde Ermeni kiliseleri hızla ihya ediliyor. Ama doğu komşumuz sağduyulu bir tutum gösteremiyor. Diyarbakır'daki Surp Gragos Ermeni Kilisesi ibadete açılıyor ama Türkiye lanetlenmeye ve soykırım iddiaları ile köşeye sıkıştırılmaya devam ediyor.

Bizim uzattığımız dostluk elini kabul etmeyen sadece Ermenistan değil…

Türkiye Ağustos 2010’da Sumela Manastırında ayin yapılmasına izin verdi. Yıl 2012… Avrupa’da ibadete açık bir cami barındırmayan tek başkent Atina… En son Selanik’teki Yeni Cami’nin Ramazan Bayramı namazı için açılması gündeme geldi. Fakat bu da gerçekleşmedi.

Konu bunlarla da sınırlı değil… Sanat tarihçisi Neval Konuk Yunanistan’da AB fonları ve projeleriyle restore edilen yapılarda Osmanlı ve Türk motiflerinin kazındığını ve yapıların Hıristiyanlaştırıldığını söylüyor. Yenice-Vardar’daki Gazi Evrenos Bey Türbesi’nin sanat galerisine dönüştürdüğünü; mezardan çıkarılan kemiklerin müzeye taşındığını ve türbe hissi veren her motifin silindiğini aktarıyor[1].

Biz hoşgörü anlayışının sadece bizde değil komşularımızda da yaygınlaşmasını istiyoruz. Türkiye'nin uzattığı dostluk elinin havada kalmaya devam etmesi durumunda mütekabiliyet esasının artık gözetilmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

[1] Mesut Çevikalp, Yunanistan’daki Osmanlı eserleri üç katına çıktı!, Aksiyon Dergisi, Sayı 826, 4 Ekim 2010

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü