12 MEHMET’İ KALBİMİZE GÖMDÜK

24 Ekim 2007
24 EKİM 2007 - STAR GAZETESİ

Hakkari’de terörislerin gece pususunda şehit ettiği Mehmetçiklerimiz Uşak, Konya, Ordu, Afyon, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Yozgat, Kars, Antalya ve Adıyaman’da toprağa verildi

Şehitleri uğurlamaya gelen onbinlerce kişi camilere sığmadı. Bazı şehitlerimiz için stadyumda, bazıları için de şehir meydanlarında cenaze namazı kılındı

HAKKARİ’NİN Yüksekova İlçesi Dağlıca Beldesi’nde gece yarısı pususunda şehit düşen 12 askerimizi dün Türkiye’nin dört bir yanında toprağa verdik. Cenaze törenlerinde gözyaşı sel olup akarken, teröre ve terör destekçilerine lanet yağdı. Terörü lanet mitingine katılanların onbinleri aşması nedeniyle bazı yerlerde cenaze namazları stadlarda ve şehir meydanlarında kılındı.

Elveda şehidim hakkını helal et

ŞEHİT
Asteğmen Mehmet Bozkuş’un cenazesi, Uşak’ta son yolculuğuna uğurlandı. Onbinlerce Uşaklı’nın akın ettiği törende şehidin nişanlısı Burcu Taş, resmine sarılıp gözyaşı döktü. Kılınan cenaze namazının ardından oluşturulan korteje şehit asteğmen Bozkuş’un anne ve babası ile binlerce Uşaklı katıldı. Anne Cennet ve baba İsmail Bozkuş, top arabasına konulan naşa el sallayarak ‘Elveda şehidim’ diyerek uğurladı. Şehidi uğurlamaya gelenler cami avlusuna sığmayınca sokaklarda saf tutup cenaze namazı kıldı

Kardeşinin başında son nöbet

PİYADE
Astsubay Soner Özübek’in cenazesi, Eskişehir’de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Törene, şehit astsubay Özübek’in babası Tuncer, annesi Cemile, kız kardeşi Gamze, ağabeyi 21 yaşındaki Serdar Özübek ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit Özübek’in Hakkari’de vatani görevini yaparken kardeşinin şehit düşmesi üzerine 3 ay önce terhis edilen ağabeyi Serdar ile üniforma giyen kız kardeşi Gamze Özübek, Türk Bayrağına sarılı tabutun önünde bir süre nöbet tuttu. Cenaze törenine katılanların büyük çoğunluğu daha sonra askerlik şubesine gönüllü askerlik başvurusu yaptı.

Abimin yerine beni gönderin

AFYONKARAHİSAR’IN
Dinar İlçesi dün iki şehidi birden bağrına bastı. Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal ve Piyade Er Yavuz Öztürk onbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından gözyaşları arasında toprağa verildiler. Şehit Uzman Çavuş Gürdal’ın ikiz kardeşi olan ve Kıbrıs’ta uzman çavuş olarak görev yapan Zafer Gürdal, Bakan Veysel Eroğlu’ndan kardeşinin şehit düştüğü bölgeye tayinini istedi. Şehit kardeşi Zafer Gürdal, ‘’11 yıldır uzman çavuşluk yapıyorum. Kıbrıs’tan tayini istiyorum. Kardeşimin görev yaptığı bölgeye beni gönderin’’ dedi. Eşinin üniformasını giyen Naciye Gürdal ve 4 yaşındaki oğlu Samet Gürdal, tabutun başında uzun süre gözyaşı döktü. Selçuk Gürdal, Burunkaya Köyü’nde defnedildi. İkinci şehit Piyade Er Yavuz Öztürk de Göçerli Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Dinar’daki tören için Afyonkarahisar’ın tüm ilçelerinden ücretsiz araç kaldırılırken, Burdur ve Isparta’dan da gelenler oldu.

Evladımı son bir kez göreyim

İKİ
çocuğunu öksüz bırakan Şehit Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysal, Antalya’nın Manavgat İlçesi Çardak Köyü’nde defnedildi. 30 binden fazla kişinin akın ettiği şehidin köyüne devlet erkanı helikopterlerle ulaşabildi. Şehit Mustafa Uysal’ın eşi Meral Uysal, oğlu Hüseyin (11), kızı Beyza (14), annesi Nefise Ünal tabuta sarılarak ağladılar. Meral Uysal, ‘’Onu 43 gündür görmedim. Ne olur son bir kez yüzünü göreyim’’ dedi. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Atakan Altıparmak’ın eşi Demet Altıparmak da şehidin yakınlarına başsağlığı dilerken gözyaşı döktü. Törene katılan vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attılar.

Kucağı yine boş kaldı

BOYANDIĞI
eşinden olan ve 15 yıl aradan sonra kavuşabildiği oğlu Samet Saraç’ı iki ay sonra askere gönderen ve oğlunun şehadet haberiyle sarsılan Filiz Turan, cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Ayakta duramadığı için sandalyeye oturtulan Filiz Turan ‘’Duygularım çok acı. İçim acıyor. Oğlumu kaybettim. Yine de oğluma söz verdim, ağlamayacağım’’ diyerek acısını içine gömmeye çalıştı. Saraç, binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlanırken, anne Filiz Turan’ın kucağı, bir kez daha boş kaldı.

Samet’in yürek yakan öyküsü

JANDARMA
Komando Er Samet Saraç’ın, öz annesine kavuşmadan önce yaşadıklarının detayları ortaya çıktıkça, dramın boyutu daha da büyüdü. Saraç’ın, annesinden boşanan babası tarafından kardeşiyle birlikte bir aileye evlatlık verildiği, ailenin ölmesi üzerine yeniden babanın yanına döndükleri öğrenildi. Aradan geçen uzun yıllar boyunca Filiz Turan’ı hiç göremeyen şehit er, askere gitmeden iki ay önce kendi çabalarıyla ‘’Kokusunu özlediğini’’ söylediği annesine kavuşurken, daha sonra kardeşini de annesi ile tanıştırdığı belirtildi.

Caddeler kalabalığı almadı

ŞEHİT
Piyade Er Abdurrahman Doğan, Adıyaman’da onbinlerin katıldığı bir törenin ardından Çemberlitaş Köyü’nde toprağa verildi. Ellerine bayrakları alıp cenaze törenine koşan Adıyamanlılar, sloganlar atıp, tekbir getirerek teröre lanet okudu. Adıyaman Valiliği önündeki törende ayakta durmakta zorlanan şehit annesi Feride Doğan ile şehit babası Remzi Doğan’ın metaneti dikkat çekti. Valilik önündeki törenin ardından onbinlerin eşliğinde Ulu Camii’ye götürülen şehidin namazını Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı kıldırdı. Şehidin naaşı Çemberlitaş köyünde toprağa verildi.

Paşa’ya sarılıp gözyaşı döktü

ŞEHİT
Piyade Onbaşı Lokman Eker, Yozgat’ta törenle toprağa verildi. Şehit Lokman Eker’in Türk Bayrağına sarılı naaşı tören alanına getirilirken, törene katılanlar asker selamı verdi. Kalabalık, ‘’Hepimiz Askeriz’’, ‘’Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez’’ diye slogan attı. Yozgat Valisi Amir Çiçek, konuşma yaparken gözyaşlarına boğuldu. Şehidin annesi Selvinaz Eker, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın’ın boynuna sarılıp ağladı.

Kınalı kuzum hakkım helal

PİYADE
Komando Er Mehmet Cücük Gaziantep’te toprağa verildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de katıldığı cenaze törenine katılan binlerce Gaziantepli, terör örgütü aleyhine slogan attı. Güçlükle ayakta durabilen anne Yeter Cücük, terör örgütüne tepki göstererek, ‘’Geride 4 oğlum daha var. Onları da gözümü kırpmadan gönderirim. Oğlumun askerliğinin kalan bölümünü ben tamamlamak istiyorum. Allah bunları ıslah etsin. Kuzum, yavrum Mehmetim hakkım sana helaldir. Sen de bana hakkını helal et’’ dedi. Şehit erin kardeşi İsmail cücük ise ‘’Ben bunları kendi ellerimle boğarım. Tek başıma ben onlara yeterim’’ şeklinde tepkisini dile getirdi.

O ölmedi görevinin başında

ŞEHİT
piyade er Tarık Emeket, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen törenin ardından, Aşağı Sallıpınar köyünde toprağa verildi. Emeket’in babası Aslan Emeket, ‘’Ben ağlamıyorum. Vatan sağ olsun. Oğlum görevine devam ediyor’’ dedi. Tören alanına gelen anne Hasgül Emeket ile abla Aslan ve kardeşleri gözyaşları içerisinde ağıtlar yaktı. Bu sırada şehidin ağabeyi Hıdır Emeket, yakınlarını teselli ederek dik durmalarını istedi. Bu sırada Gürsel Yılmaz isimli bir vatandaş komutanlara seslenerek, ‘Beni ve çocuklarımı askere alın. Çocuklarım da yemek pişirir, bu vatanın askerlerine hizmet ederler’ diyerek yalvardı.

Gazi dedesinin yanına defnedildi

PİYADE
Er Vedat Kutluca, Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nde son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Er Kutluca’nın annesi Gülhan Kutluca sakinleştirici iğne ile ayakta durabilirken, babası Abidin Kutluca da sağlık görevlilerince kontrol altında tutuldu. Ellerindeki Türk bayraklarıyla terör örgütünü protesto eden vatandaşlar, ‘’Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir’’, ‘’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’’, ‘’Askere uzanan eller kırılsın’’ ‘’Kahrolsun PKK’’ şeklinde sloganlar attılar. Vatandaşlar, ‘’Üzülme Anne, hepimiz senin evladınız’’, ‘’Hepimiz Mehmetçiğiz, hepimiz Vedat’ız’’ yazılı dövizler taşıdılar ve terörü protesto ettiler. Şehit askerin cenazesi, Kore Savaşı’nda Gazi olan dedesi Bedrettin Kutluca’nın mezarı yanında defnedildi.

Bizim de hayallerimiz vardı

ŞEHİT
Piyade Er Zekeriya Yatı, memleketi Ordu’nun Kumru ilçesinde toprağa verildi. 25 bin kişinin katıldığı cenaze namazı için camiler küçük geldi. Cenaze namazı Kumru Stadı’nda kılındı. Şehit er Zekeriya Yatı, Çayüstü Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi. Cenazenin taşınması sırasında katılımcılar tarafından terör örgüt aleyhine slogan atılırken, şehit erin aile yakınları törene katılanlar tarafından teskin edildi. Zekeriya Yatı’nın nişanlısı Aliye Yığınık, ‘Bayramda telefonla arayıp hatırımı sordu. Normal bir sohbetimiz oldu. Çok fazla konuşamadan telefonu kapattı. Herkes gibi ikimizin de hayalleri vardı’ dedi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü