TERÖRE KARŞI ÖFKE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR...

23 Ekim 2007

23 Ekim 2007 - MİLLİYET
http://www.milliyet.com.tr/2007/10/23/son/sontur13.asp
Hakkâri Dağlıca'da 12 askeri şehit eden PKK, yurdun Doğu ve Güneydoğu illeri de dahil hemen her kentinde düzenlenen kitlesel gösterilerle protesto edildi. Törenlerde, kardeşlik vurgusu yapıldı, oyuna gelinmemesi istendi

Aydın Nazilli'de yaklaşık 50 bin kişi 3 saat süren yürüyüşle terörü protesto etti.
Karabük'te düzenlenen 'Tek yürek, tek bilek' mitinginde yaklaşık 25 bin kişi PKK terör örgütünü lanetledi.
- Kastamonu'da 12 şehit için saat 12.12'de 12 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. -Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi de terörü lanetledi.
- Manisa Salihli'de 'Hepimiz Türküz, Hepimiz, Askeriz, Hepimiz Mehmetçiğiz" adı altında düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
- Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde 10 bin öğrenci, teröre tepki, şehitlere saygı yürüyüşü yaptı.
- Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde terör, 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Yürüyüşe şehit aileleri de kaybettikleri oğullarının fotoğraflarıyla destek verdi.
- Aksaray Üniversitesi'nce düzenlenen gösteride terör örgütü lanetlendi. Yürüyüşe yaklaşık 5 bin öğrenci katıldı.
- Hakkâri'de şehit düşen 12 asker arasında bulunan er Abdurrahman Doğan'ın memleketi Adıyaman'da 2 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi yapıldı. Yürüyüş sırasında bir grubun DTP il teşkilatına saldırmak istemesini polis engelledi.
- Kapadokya bölgesinde, turistlerin gezdirildiği balonların sepetlerine Türk bayrağı ve siyah bayrak takılarak terör olayları kınandı.

Asker olmak istediler

- Kocaeli'nde Ford Otosan Gölcük Fabrikası'nda çalışan 1500 işçi bu sabah vardiya çıkışında saygı yürüyüşünde bulundu. Yürüyüşe ilçe halkı da destek verdi. 5 bin kadar öğrenci de otobüslere binmeyip kent merkezine kadar 7 kilometre yürüyerek terörist saldırıları protesto etti.
- Niğde'de tepki yürüyüşleri dün de devam etti. 2 bin öğrenci protesto yürüyüşü yaptı.
- Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencilerinin başlattığı yürüyüşe vatandaşlar da destek verdi. Yaklaşık 5 bin kişi topluca Askerlik Şubesi önüne gelip asker olmak istediklerini bildirdi.
- Muğla'da ellerinde Türk bayraklarıyla Aylin Karaca Kavşağı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi Atatürk Anıtı'na yürüdü.
- Bodrumlu dolmuş şoförleri 15 kilometre yol boyunca klakson çalarak terörü protesto etti.
- Alanya'da yüzlerce lise öğrencisi Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.
- Eskişehir'de 20 bin, Kahramanmaraş'ta 20 bin, Erzurum'da 10 bin, Erzincan'da 8 bin, Rize'de 8 bin, Mersin Silifke'de 10 bin kişi terörü protesto etti. KKTC'de de binlerce kişi yürüdü.

İzmir'de molotof kokteyli gerginlik

İzmir'de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi önünde toplanan 300 öğrenci, ellerinde Türk bayraklarıyla Edebiyat Fakültesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Topluluk Edebiyat Fakültesi önüne geldiğinde, 25 kişilik bir grup, terörist Abdullah Öcalan'ı öven Kürtçe sloganlar attı. Grup, 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Ege faşistlere mezar olacak' diye bağırdı. Bunun üzerine iki grup arasında gerginlik yaşandı. Doğu kökenli olduğu iddia edilen öğrenciler ellerindeki bir molotofkokteylini, yürüyüş yapan 300 kişilik gruba doğru fırlattı, şans eseri kimse yaralanmadı. Aynı grup, İstiklal Marşı okunurken de bölücü sloganlar atıp kaçtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim fener alayı ve konser etkinliklerini iptal etti. İptal edilen etkinliklerin 100 bin YTL tutarındaki bütçesi Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacak. Taksiciler de siyah kurdele ve Türk bayrağı asarak terörü protesto etti.

'Hepimiz Kemal'in askerleriyiz'

İstanbul'da CHP İl Başkanlığı ve Kadıköy Belediyesi'nin birlikte düzenlediği "Teröre lanet, şehitlere saygı. Önce Vatan" mitingi Kadıköy İskele Meydanı'nda yapıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı miting alanı bayraklarla donatılırken, "Türkiye bizimdir, bizim kalacak, Hepimiz Kemal'in askerleriyiz" sloganları atıldı.
Geçen aylarda şehit edilen er Hasan Güreşen'in babası Nuri Güreşen mitingdeki konuşmasında, "Türk-Kürt kardeştir, sakın oyuna gelmeyin. Bizi bölmek istiyorlar. Türk milleti ilelebet yaşayacaktır" şeklinde seslendi.
İstanbul'daki bazı üniversite, dernek ve sendikalar da saldırıyı kınayarak, sağduyu çağrısında bulundu. Saldırı, Atatürk Havalimanı'nda dev Atatürk posterleri ve Türk bayrakları asılarak protesto edildi.

25 bin üniversiteli Atatürk'e yürüdü

Ankara'da Gazi Üniversitesi'nce düzenlenen protesto yürüyüşüne, diğer üniversitelerin öğrencileri de katıldı. Yaklaşık 25 bin üniversite öğrencisi Anıtkabir'e yürüdü. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen öğrenciler şehitler için saygı duruşunda bulundu. 112 Acil Servis'e ait 150 araçlık ambulans konvoyu da Kızılay'da sirenler çalarak terörü protesto etti. Kamu kuruluşlarında görev yapan kamu çalışanları ile bazı okullarda da dün sabah saatlerinde şehitler için saygı duruşu yapıldı. Resmi internet sitesinde yer alan verilere göre, PKK terörüne karşı yapılan yürüyüş ve eylemler çerçevesinde dün Anıtkabir'i 38 bin 283 kişi ziyaret etti.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü