Türkiye’de Trafik Kazaları Gerçeği

24 Şubat 2011
Orhan Kürşat TÜRKER

Türk Milliyetçileri olarak çoğumuzun, Türk Milletinin geleceği, etnik fitne, Ortadoğu’da domino etkisiyle yayılan değişim rüzgârları, Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri, seçimden sonra bazı çevrelerin ümitle hazırlandıkları anayasadan kurban olsunlar “Türk” sözünü çıkarma niyetleri, vb derken ihmal ettiğimiz, bunlara kıyasla önemsiz saydığımız işler olmaya devam ediyor.

Ben de bunları önemsemezdim eskiden ama şimdi önemser oldum. Aslında hayatımızın anlamı bu sıradan konular; bunlar toplumun göstergesi.

Trafik kazaları bunların halen başında geliyor. Yazın tozsuz topraksız, kışın çamursuz yollar özlüyorsunuz yayalar için şehir içinde. Güneydoğu’da Şanlıurfa’da, Harran ovasında bir şey hep dikkatimi çekmiştir: Ağaç ve büyük baş hayvan eksikliği.

Malatya’dan bir haber vardı 23 Şubat tarihli Türkiye gazetesinde: “Gizem’i kollarındaki kızarıklıklar öldürdü.” Bir başka haber de Radikal’de; Milliyet’teki bir mülâkattan alıntı: “Kadın Hacda bile tacize uğruyor.

Bu tip haberlerin abartılı olarak verilmesi ayrı bir konu; bunu yapan basınımızı da eleştirebiliriz. Ama gelişmiş ülkelerin ve totaliter rejimlerle yönetilen ülkelerin basınında bu tip haberler bu kadar çok yer almıyorsa, bu farkın bir kısmını bizim basınımızın kontrolsüz abartısı açıklayabilir ama geriye basın dışında sebeplerle açıklanabilecek önemli bir kısım kaldığını sanıyorum.

Bana öyle geliyor ki bunlar düzeldikçe bizim önemli saydığımız meseleler de düzelecek. Çünkü toplumun ve bireyin bilinç düzeyi ile ilgili konular bunlar.

Elimde bir kitap var: “Türkiye’de Trafik Kazaları Gerçeği”. Osman Öztürk isminde bir emniyet müdürü (o zamanki görevi Kırşehir Emniyet Müdürü) yazmış, Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR (Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi) de 2010 yılında yayınlamış bulunuyor. Kitap bir tez niteliğinde, titiz bir araştırma olarak hazırlanmış.

Kitapta trafikte özellikle sürücü olarak bulunanlar için son derece yararlı bilgiler var. Sürücülerin diyorum çünkü kitaba göre, trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu sürücüden kaynaklanıyor. Ülkemizin durumu ele alınmadan önce, bazı Avrupa ülkelerinde konuya ilişkin genel yapı, mevzuat, eğitim ve uygulama incelenmiş. Sonra rakamlarla Türkiye’deki trafik kazalarının sebepleri, sonuçları verilmiş. En sonra da gerek şehir dışı gerek şehir içi trafik kazarlını azaltmak için neler yapılabilir konusunda öneriler sunulmuş.

Kitaptan istifade ettim. Ramazan bayramlarında kazaların diğer günlere nazaran daha fazla olduğunu dehşetle okudum. Yazarı ve UYGAR’ı tebrik ediyorum. İster istemez şöyle düşünüyor insan: “Bu kadar bilinçsiz olmasak, biraz daha sabırlı, nazik ve başkalarının hakkına saygı gösteren sürücülerimizin sayısı artsa.

Türkiye’nin bölgede ve dünyada itibar edilen bir ülke olması için Savunma sanayinde dışa bağımlılığımızın gelişmiş ülkeler seviyesine inmesi lazımdır” ifadesi şüphesiz son derece doğrudur. Ama bunun yanına “trafik kazalarının, trafik kazlarında ölen insanların sayısının da gelişmiş ülkelerdekinin seviyesine inmesi lazımdır” sözünü hem de inanarak eklemek gerektiğini düşünüyorum.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü