REKTÖR ATAMALARI ÜZERİNE

07 Ağustos 2008
Orhan Kürşat TÜRKER

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 21 üniversitenin rektör atamalarını yaptı. Görev süreleri dolan eski rektörler, görevlerini haleflerine devrediyor.

Yeni rektör atamalarına tepkiler sürüyor. Gazetelerde İTÜ’de 12 öğretim üyesinin üniversiteden istifa ettiği, Gazi’de ve başka üniversitelerde de bazı hocaların idari görevlerinden istifa ettiği haberleri yer alıyor. Yangına körükle giden malûm sol zihniyet de, atamalarda siyasi tercih gözetildiğini ileri sürüyor.

Ancak bütün bu tip tahriklere rağmen tepkilerin beklenen seviyelerde olmaması üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir olgudur.

Tepki sahipleri 2003’te ve 2007’de Ahmet Necdet Sezer’in yaptığı atamaları unutmuş görünüyor. Üniversite mensuplarının oylamasında çıkan tercihlerle YÖK’ün yaptığı tercihler oldukça farklı olmuş, cumhurbaşkanı da YÖK’ten gelen listede çok bariz değişiklikler yapmıştı. Geçen yıl 15 yeni üniversitenin rektör atamalarına ilişkin olarak, bir internet sitesinden aldığımız haber şöyle diyor:

“Kafkas Üniversitesi’nde 20 oyla dördüncü seçilen Abamüslüm Güven’i YÖK Cumhurbaşkanı’na gönderdiği listede ikinci sıraya koydu, Sezer, Güven’i rektör yaptı. Bozok Üniversitesi’ndeki seçimde birinci gelen Prof. Dr. Mustafa İlbaş, YÖK tarafından listeye alınmadı. Yerine 1 oy alan (sadece kendisine oy veren) Mustafa Alçı, Cumhurbaşkanı Sezer’e gönderilen listede birinci sıraya kondu. Ancak Sezer üniversitedeki seçimde üçüncü, YÖK’ün sıralamasında ikinci olan Prof. Dr. İnci Varinli’yi rektör yaptı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde 119 oyla birinci seçilen Metin Gürkanlar, YÖK’ün listesinde yer alamazken; Sezer, ikinci sıradaki Şerafettin Canda’yı rektör yapmıştı. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 212 oyla birinci seçilen Halim Sözbilir, YÖK tarafından üçüncü sıraya konmuş, yerine dördüncü sıradaki Ömer Faruk Emrullahoğlu eklenmiş ancak Sezer ikinci sıradaki Ali Altuntaş’ı rektör atamıştı.

Üniversitedeki seçimde birinci gelmesine rağmen YÖK’ün listesinde alt sıralara düşen adaylar da olmuş; ancak Sezer bazı durumlarda bu adayları tekrar rektör yapmıştı. Adnan Menderes Üniversitesi’nde 184 oyla birinci olan Şükrü Boylu, YÖK’ün listesinde ikinci sıraya konmuş, Sezer yine de bu adayı rektör yapmıştı.” (Tuncer Çetinkaya’nın haberi, http://www.gnckampus.com/news.php?readmore=2786)

Bu arada CHP sözcüsü Kemal Kılıçdaroğlu, bu tasarrufları, üzerinden henüz 1 yıl geçmeden unutarak, özellikle Akdeniz Üniversitesi rektörlüğündeki değişikliği hazmedememiş ve “Gül, türbanın intikamını alıyor. %15 oy alan % 45 oy alana tercih ediliyor” demiş. Oysa şimdiki atamalarda üniversiteden gelen tercihlere uygunluk, Sezer’in atamalarındakinden çok daha yüksek orandadır; meselâ 21 üniversitenin 12’sinde en çok oyu alan aday, rektör olmuştur.

1991–1995 arasındaki DYP-SHP koalisyonu döneminde Adalet bakanlığındaki sol kadrolaşma tenkit edilince, “ne yani MHP militanı ülkücüleri mi atayacaktım?” diyen Adalet bakanının geleneğinden olanların bugünkü atamalardan şikâyet etmeye hakları yoktur. Kaldı ki bu atamaların hakkaniyete uygunluk nispeti, o zihniyetinkinden çok fazladır.

Sonuç olarak bu tip atamalarda herkesi tatmin etmek imkânsızdır. Nitekim son rektör atamalarında bazı tercihler, Türk Ocaklı birçok öğretim üyesini de tatmin etmedi. Ama biraz vicdan sahibi herkesin görebileceği gerçek, gerek YÖK’ün cumhurbaşkanına gönderdiği liste, gerekse Cumhurbaşkanının yaptığı atamalar bakımından önceki atamalarla kıyaslandığında, üniversitelerde yapılan seçimlerle en fazla örtüşen atamaların bu seferkiler olduğu söylenebilir.

Yeni rektörlere görevlerinde başarılar diliyoruz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü