Seda ARTUÇ

turkocagi@turkocagi.org.tr

Arslanlar Misali

Hızır Kalpli Türk Analarına…

09 Mart 2011
Seda ARTUÇ

Her anne bir Hızır her evlat biraz Musa… Taşınmaz veballeri omuzlarımıza yükleyen sabırsızlığımız, tahammül edemeyişlerimizdir. Bazen susmaya yetmez sedamız. Yüreğimiz yarılsa içerisinden yarıklar çıkacaktır oysa. Sırtımızı mutluluğa dönüp dönüp karanlığı avuçlayışımız, nefsimizi terbiye edememektendir.

Yine de Rabbimiz bizi sever. Onca günahımıza rağmen denize düşsek İlyas’ı gönderir; karada sıkılsak Hızır’ı. Oysa biz, her türlü nankörlüğü yaparız. Durup durup aynı yılana soktururuz kendimizi. Tövbemizi bozarız. Affa layık olup olmadığımızı düşünmeden, avuçlarımızı gökte buluruz. Çünkü Rabbimiz bizi karşılıksız sever. Bize ihtiyacı olmadığı hâlde, bizi çok sever…

İşte bu yüzden her anne biraz Hızır’dır. Her anne, tahammül mülkünü yıkan evlada bile merhamet eder. Evladının gemisini deler kimi zaman; kimi zaman duvarını yıkar. Her evlat, sabırsızlığı ve aksiliği nedeniyle kimi zaman Musa’dır. Merak eder, tahammülde zorlanır. Zirveye bir an evvel varmak ister.

Zaman geçer. Her anne yaşlanır, her evlat bir gün ya ana olur ya baba… Her evlat bir gün Hızır olur. Evlat Hızır olduğu gün tahammülü öğrenir. Sabretmeyi öğrenir. Annesinin gemiyi niçin deldiğini, duvarı niçin yıktığını öğrenir. Artık onun da bir ya da birkaç Musa’sı varsa sırrını ifşa etmeden; Hızırlığı sevmeyi de öğrenir.
Her evlat biraz Musa ve her anne biraz Hızır… Hızır’ın yumuşak parmağı her annenin sol yanında… Kadem bastığımız sırlar, aslında gün gibi ortada…

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü