CHA ve Şuur Eksikliğinin Bu Kadarı!

19 Temmuz 2009
Seyhan GÜNEYCE

Doğu Türkistan’daki meydana gelen olaylar Türkiye’de turnosol kağıdı etkisi yaptı. İnsanlarımız duygusal anlamda gerçekten milliyetçilik duygusuna sahipler. Kendi kanlarından ve kültürlerinden olan kardeşlerinin başına bir şey geldiğinde üzülüyorlar ve duygularını dışa vuruyorlar. Fakat bu durum saman alevi gibi çabuk geçiyor. Normal hayatın meşguliyeti çabuk unutturuyor. Belki de halk için bu normal. O zaman bir milletin aydınları ve yöneticileri bu duygu durumunu bilinç düzeyinde tutmak durumunda. Bilinç için de sağlıklı bir bakış açısına, sağlam ve kalıcı bilgilere ihtiyaç var.

Türkiye aydın ve yönetici elitleri yönünden maalesef çok şanssız. Osmanlı aydınlarında başlayan yabancı hayranlığı nedense kendi milletine yabancılaşmayı getiriyor. Bu yabancılaşma ile milletin imkanlarını kullanan toplumun üst tabakası, milletine karşı görevini tam olarak yapmıyor. Kendilerince hizmet edecekleri yerler buluyorlar. Çoğu zaman da kendilerine çalışıyorlar. Halbuki aydın bilginin peşinde olan ve önce kendi toplumuna sorumlu olan insandır. Bu görev ahlaki bir görevdir ve sonuçta insanlığa hizmettir.

Son on yıllarda tarih Türk milletine adeta gözüne sokarak hatırlatıyor. Düne kadar bizim olan ve maalesef gözümüzü kapatmak zorunda kaldığımız topraklarda kalan Osmanlı izleri yeniden kendini gösteriyor. Orta Asya’da bağımsızlığını kazanan kardeş toplulukların devletleri dünyanın manzarasını değiştiriyor. Hiç ummadığımız yerlerden bize yönelen gözleri ve umutları görüyoruz. Doğu Türkistan da bunlardan birisi. 1950’li yıllarda yaşanan sürgünle milliyetçiler Doğu Türkistan davasını öğrenmişlerdi ama toplumun büyük kesimine maalesef tanıtılamamıştı. İşte sınırların geçişken hale geldiği dünyada, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin bize ne kadar benzer olduğunu gördük.

Üzüntümüz bu somut gerçekliği görmelerine rağmen yanlış bakış açılarını sürdüren zavallıların hala ortada toplumu etkilemeye çalışmaları. Medyada görüyorsunuz: Çin ısrarla yeni ele geçirilen toprak anlamında Şincan ifadesini kullanıyor. Hatta bunu diplomasisinin hassas noktası olarak kullanıyor. Karşısında bizim demeye dilimizin varmadığı zevat, bu ifadeyi kullanarak onların davasına hizmet edercesine şuursuzluğa devam ediyor. İnsan Türk olmayabilir ama orada zulme maruz kalan Uygur Türkünün haline acır veya saygı duyar ve bu hassasiyeti gösterir. Sadece insani olarak bile Doğu Türkistan’a kendi ismini kullanmak gerekir.

Katliamın sıcak olarak devam ettiği günlerde televizyon kanallarında durumun vahametini canlı telefon bağlantısı ve gözyaşları içinde anlatmaya çalışan Seyit Tümtürk ve diğer Doğu Türkistan’lıların feryatlarını duymayarak Çin ağzıyla konuşanlara sıfat bulamıyorum. Fakat Çin ağzını Türkiye’ye mesaj verme haline getiren Cihan Haber Ajansını da burada kınamadan geçemeyeceğim. Doğu Türkistan’da öldürülen Türk sayısı binlere ulaştı diye feryat eden sesleri hiçe sayarak Sincan Valisinden (Kaymakamından değil!) beyanat alan muhterem, valinin ağzından: “Olaylarda ölenlerden 184'ünün milliyetinin belirlendiğini anlatan Bekri, bunları, 137 Han Çinlisi (111 erkek, 26 bayan), 46 Uygur (45 erkek, 1 bayan) ve 1 Hui ( Uygurların dışındaki diğer Müslüman azınlık) olarak sıraladı” şeklinde veriyor. * Doğu Türkistan gibi bir yerden adeta habersiz ve Çin ağzıyla “Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi” tabirini kullanıyor. Türklerin asıl suçlu olduğunu rakamlarla ima eden yanlış bilgileri haber diye aktarıyor. Bu çarpıtılmış iddiaları da Türkiye’ye servis ediyor.

Yukarıda söylediğimiz gibi herkes sınavdan geçiyor. Türkiye ayrı sınavdan, Türkiye’nin aydınları ve yöneticileri ayrı sınavdan geçiyor. Herkes kendisine bir kez daha ayna tutmalı: Ben kimim ve kime hizmet ediyorum? Bana kendisini yakın hisseden insanlar kim ve benden bir beklentisi var mı? Benim onlara karşı sorumluluğum var mı? Milletime karşı yanlış yaptığımda beni alkışlayanlar ve ödüllendirenler kim? Bunların cevaplarını kendiniz veremezseniz ya tarih önünde, ya da ilahi huzurda vermek zorunda kalırsınız.
* http://www.haber7.com/haber/20090718/Sincan-Valisinden-Turkiyeye-cagri.php

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü