HAFTAYA BAKIŞ

29 Eylül 2007
Tolga ATİK

Bu hafta da gündemde en çok yer alan konu, yeni anayasa taslağı çalışmaları oldu.

BM genel kurul toplantısına katılmak üzere ABD’de bulunan başbakan Erdoğan, Amerikan basınına verdiği demeçte yeni anayasa konusunda kaygıya gerek olmadığını, değiştirilemez maddelerin yeni anayasada da yerlerini koruyacağını söylerken, MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa taslağı konusundaki görüşlerini, taslağın tamamen ortaya çıkmasından sonra açıklayacaklarını söyledi.

Öte yandan MHP, TBMM başkanı Köksal Toptan’a bir mektup göndererek, kendisinin başkanlığında uzlaşma komisyonu kurulmasını istedi.

MHP, bahse konu mektupta Köksal Toptan’ın başkanlığında mecliste temsil edilen siyasi partilerin yer alacağı bir mutabakat komisyonu kurulmasının ve yeni anayasa taslağı üzerindeki çalışmaların da bu komisyon tarafından yapılmasının doğru olacağını savundu.

Bu haftaya damgasını vuran bir diğer önemli konu ise, cumhurbaşkanı basın danışmanı Ahmet Sever’in meslektaşlarına yaptığı çarpıcı açıklama oldu; Sever, anayasa referandumunda "cumhurbaşkanını halk seçsin" sonucu çıkarsa Abdullah Gül'ün de aday olacağını kaydetti.

Ekonomi gündeminde bu hafta, hem ulusal hem de uluslar arası piyasaların konusu, ABD dolarının Euro karşısındaki hızlı kan kaybıydı.

Bu hafta ABD doları uluslararası piyasalarda da zayıf bir görüntü ortaya koydu. Euro/dolar paritesi, 1,4189’a kadar çıkarak yeni bir tarihi zirveye ulaştı. böylece parite, arka arkaya altıncı gün rekor kırmış oldu. Yurtdışı borsaları izleyen İMKB’de yükseliş sürdü. İMKB ulusal 100 endeksi haftayı artışla kapattı ve 144 puan artarak 54 bin 390 puana çıktı. hisse senetlerinin ortalama değer kazancı yüzde 1’i geçti.

Uluslar arası siyaset arenasında tüm gözler, ABD’nin New York kentinde toplanan Birleşmiş Milletler(BM) genel kurulundaydı.

BM’ye üye 194 ülkenin devlet veya hükümet başkanı statüsünde katıldığı toplantının en ilgi çekici konuğu, İran cumhurbaşkanı Ahmedinecad’dı.

Ahmedinecad, BM genel kurulunda yaptığı konuşmada ülkesinin “nükleer silahsızlanma anlaşmasına” imza attığını vurgulayarak, Uluslar arası Atom Enerjisi (UAE) kontrolünde barışçıl amaçla nükleer programını uygulamaya devam edeceklerini söyledi….

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü