VAKIFLAR KANUNU HIZLA UYGULANIYOR

15 Mart 2008
Yonca ANZERLIOĞLU

Hayırlı Olsun vakıflar kanunun uygulaması ile ilgili haber 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Anadolu’ya ayak bastığı yerden geldi!

Vakıflar kanununun kabul edilmesinin üzerinden ne kadar zaman geçti hiç düşündünüz mü? Yıllar değil, aylar değil, aşağı yukarı sadece 15 gün.. Bu kısa süre içinde Türkiye’nin gündemi her zaman olduğu gibi yoğun geçti. Ama lütfen vakıflar kanunun bu ülkede sebep olabileceği sarsıntıları göz ardı etmeyelim. Neden mi? Cevabı 13.3.2008 tarihli Akşam gazetesinde çıkan bir haberde bulunabilir. Gazete haberinin başlığı “Kiliseler helallik istiyor” . Sadece başlık bile olayın boyutunun nerelere varabileceğini gösteriyor aslında. İçeriğine baktığımızda ise işte istenilen gerçekleşiyor diyorsunuz. Samsun ‘da Cedit ve Hançerli mahallelerinde bulunan bazı arsaların Rum kökenli iki kişiye ait olduğu iddiasıyla Merkezi Kanada’da bulunan Türkiye Kiliseleri Tamir Bakım ve Onarım Vakfı bu arsaları “geri istiyor”. Bu arazilerin birinin üzerinde bir park bulunuyor. Diğerinin üzerinde bulunan 80 daire karşılığında da sadece iki dairenin verilmesi ile “helalleşileceği “ belirtiliyor. Araziler iade edilince de Karadenizin ilk özel müzesi yapılacakmış. Talepleri ile ilgili ihtar noter aracılığı ile çekilmiş durumda… Ama Henüz Fener Rum Partikhanesine, ulusal ve uluslararası yargıya ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme kuruluna gitmeyi düşünmüyorlarmış!

Böylece, Türkiye Avrupa Birliğine üye oldu, olacak çok az kaldı ha gayret(!) Bilemiyorum daha fazla bir şey söylemeye gerek var mı?

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü