AB’DE ‘SOYKIRIM YOKTUR’ DEMEK SUÇ MU OLUYOR?

31 Ocak 2009
Yonca ANZERLİOĞLU

21 Ocak 2009 tarihinde Avrupa parlamentosunda Avrupa Ermeni Federasyonunun katıldığı bir toplantı düzenlendi. Ermeni Federasyonunun amacı AB'nin soykırım reddi çerçeve kararının AB'nin müktesebatı olması ve soykırımın reddinin AB üyesi tüm ülkelerde yasaklanmasıdır.

AB’nin aldığı “çerçeve” niteliğindeki bu karara göre soykırım yoktur demek suç olarak kabul edilecek. Tüm üyelerin onayı ile alınan bu karar AB hukuku açısından aslında doğrudan yürürlüğe girmeyip ülkelerin adalet ve içişleri bağlamında değerlendirilse de, 2010 yılına kadar üye ülkelerin mevzuatlarında değişiklik yapması gerekmekte. Daha sonra ise 2013 yılında da uygulama ile ilgili durum tespiti bağlamında bir rapor hazırlanacağı ve karar organı konumundaki Konseye sunulacağı konu ile ilgili haberler arasında yer almaktadır (www.haber.com). Yine bu bağlamda bazı basın organlarında yer alan bir habere göre de Fransa ilginç bir biçimde üye ülkelerde soykırım, savaş ve insanlık suçlarını inkar edenleri cezalandırmayı öngören çerçeve kararına,bu suçlara uluslararası bir mahkeme tarafından karar verilmesi şartını getirmiştir (www.timeturk.com).

21 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşen bu toplantıdan bir gün sonra 22 Ocak 2009 tarihinde de Ermeni Dış İşleri Bakanı Nalbantyan, Türkiye’nin Ermenistan ile önkoşulsuz olarak diplomatik ilişki kurmayı kabul etmesinden sonra meselelerin çözümlenebileceğini belirtmiştir.

Bu durumda bu günlerde Davos’ta gerçekleşen görüşmeler Nalbantyan’ın bu koşuluna uygun bir biçimde mi gerçekleşiyor diye düşünülebilir. Bu arada 21 Ocak öncesi, 19 Ocak’ta Brüksel’e giden Başbakan Erdoğan’ın Ermeni Federasyonun bu faaliyetini engelleme bağlamında girişimde bulunacağı basında yer almışken bundan sonra konu ile ilgili açık bir habere rastlanamadığı görülmektedir. Dolayısıyla, AB’nin soykırımın reddi ile ilgili aldığı bu çerçeve karar ülkelerin “duvarlarına resmen asılırsa” Türkiye, AB ile olan ilişkilerine nasıl bir yön verecek. Neden bu konu Türk basınında yer almıyor diye de insan merak ediyor doğrusu.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü