ÖZÜR DİLEME KAMPANYASI (!)SÜRERKEN TÜRKİYE MAHKUM OLMAYA DEVAM EDİYOR

23 Aralık 2008
Yonca ANZERLİOĞLU

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2. Dairesi, 16.12.2008 tarihinde, Sırp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve Samatya Sırp Kevork Ermeni Kilisesi Mektebi ve Mezarlığı Vakfı’nın açtığı davalarda, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etti… AİHM açısından davacı vakıfların etnik özellikleri önem taşımıyor. Nasıl ki, ayrımcılıkla ilgili şikâyeti AİHM reddediyor. AİHM önüne gelen hukuki soruna bir çözüm getiriyor. Bizim de bu konulara salt hukuk açısından bakabilmemiz gerekir.”

Yukarıdaki Milliyet gazetesinin 18 Aralık 2008 tarihli ve Rıza Türmen’e ait bir yazının can alıcı iki cümlesine yer vererek başlamayı uygun bulduk. AİHM belirtilen bu tarihten 2 gün önce Türkiye Cumhuriyet’ini iki Ermeni Vakfı taşınmazı nedeniyle açılan davada mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etmiştir. Buna benzer haberleri 2008 yılında Türk hükümetinin cemaat vakıflarının taşınmazlarının iadesi ile ilgili kanunda yaptığı değişiklik sonrasında da okumuştuk.

Bundan sonra da bu tür haberleri okumaya devam edeceğimiz kesin gibi. Hele de kendilerine aydın diyen bazı kimselerin Ermenilerden özür dileme kampanyasını yürüttüğü şu günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin bu tür davalarla mahkum olması bu özür kampanyasının sonunun nerelere varabileceğini gösterir niteliktedir.

Önce cemaat vakıflarının mülklerini iade için kanun değişikliği, arkasından açılan davalar, özür dileme kampanyası derken bir de bakmışsınız Türkiye öyle bir tazminat ödüyor ki bugün Ermeni Anayasasında yer alan Türkiye’den toprak talebi doğrultusunda doğu Anadolu “bir kararla” Ermeni toprağı oluvermiş…

Elbette bu o kadar kolay olmaz. Ancak, yapılmak istenenlere şahit oldukça ister istemez bunları düşünüyor insan. Tüm bunları düşünerek, ben de özür dilemek istiyorum, kimden mi? 1915 yılı öncesinde ve tüm savaş boyunca hayatını gerek Rum gerekse Ermeni mezalimi sonucu kaybeden Müslüman Türklerden! İşlemediğimiz bir suçla itham edilirken asıl suçu işleyenlerin karşımızda yargı makamı olarak duruyor olmasından ve bu makamlara karşı onların haklarını yeterince savunamamaktan dolayı Özür diliyorum!

.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü