Kahramanmaraş Şubesinden Duyuru

12 Mayıs 2014

Üniversite'de vereceği bir konferans için Kahramanmaraş'a gelen ünlü bilim adamlarımızdan Prof. Yılmaz Özakpınar,
Türk Ocağı Şubemizde de "Kültür ve Medeniyet" konuları üzerine bir sohbete katılacaktır.

12 Mayıs Pazartesi akşamı saat 20.00'de Ocak salonunda gerçekleştirilecek olan sohbet programımda, özellikle kendi eseri olan " Kültür ve Medeniyet Anlayışları ve Bir Medeniyet Teorisi" adlı kitabı etrafında gelişecek olan sorulara cevap verecektir.

Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar Kimdir?

1934 yılında Sinop-Boyabat'ta doğdu. Orta öğrenimini memleketinde gördü. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü (1957), Cambridge Üniversitesi Biyoloji Fakültesi Psikoloji Bölümünü (1960) bitirdi. Doktorasını İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tecrubî Psikoloji Kürsüsünde verdi (1964). 1978'de profesörlüğe yükseldi. Köln, Bern ve Oregan üniversitelerinde araştırmalar yaptı. 1982-1988 arasında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanlığında bulundu. Sonra İ. Ü. Edebiyat Fakültesine döndü ve buradan emekliye ayrıldı.

Yılmaz Özakpınar, ünlü bilim adamı Prof. Dr. Mümtaz Turhan'ın - arkadaşı Erol Güngör dahil - üzerine titreyerek yetiştirdiği beş-altı bilim insanından birisidir. Özellikle Erol Güngör ve Yılmaz Özakpınar, hocalarının yolunu takip ederek'Batılılaşmanın neresindeyiz?' sorusunu cevaplandırmaya çalışmış, Osmanlı’dan günümüze geçirmekte olduğumuz kültür ve medeniyet değişmelerini tahlil etmişlerdir.

Özelde “Kültür ve Medeniyet” Konulu Eserleri:

Kültür ve Medeniyet Anlayışları ve Bir Medeniyet Teorisi (1997)Batılılaşma Meselesi ve Mümtaz TurhanKültür ve Medeniyet Üzerine Denemeler (1998)İnsan İnanan Bir Varlık (1999)İslâm Medeniyeti ve Türk Kültürü (2000),Kültür Değişimleri ve Batılılaşma Meselesi (2003).

Hâlen İstanbul AR-EL Üniversitesi’nde Psikoloji Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü