Eskişehir Türk Ocağından Perşembe Sohbeti: Mutluluk Verici Gelişme, “Ezber Bozan Tespit”

22 Nisan 2013

Sivrihisar'da yıllar önce belediyenin yapacağı inşaat nedeniyle taşınan eski mezarlıktan çıkarılan ve senelerce Ulu Cami'nin kütüphanesinde muhafaza edilen taş sandukanın Nasrettin Hoca'nın mezarına ait olduğu belirlendi...Bu ezber bozan tespiti yapan A.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolum bu konuda sayfamıza yapmış olduğu açıklamada söyledi;

Bir gün,Prof.Dr.Erol Altınsapan hocamızı ziyarete gitmiştim.Bilgisayarında mezar taşları gördüm, sorduğumda Nasrettin Hoca’nın oğlu Ömer’e ait olduğunu ifade etti. Benden bunun olmayacağını zira taşın üzerinde Ömer’e ait birşey olmadığını söyledim, dikkatli bir şekilde mezar taşını okuyunca net bir şekilde, mealen; ‘’Bu kabrin sahibi Allah’ın rahmetine muhtaç olan Şemsettin oğlu Nasrettin Hoca’’ yazıyordu.Yani mezar taşı Nasrettin Hoca’nın oğluna değil kendine aitti.Bu mezar taşı Türk Ocağı’nın eski başkanlarından Orhan Keskin Beyefendi tarafından daha önceki yıllarda bulunmuş ve koruma altına alınmıştı ama ne var ki taş üzerindeki yazılar Nasrettin Hoca’nın oğlu Ömer’e ait olduğu gibi okunmuştu.Halbuki taşın üzerindeki yazılar net bir şekilde bu mezar tasının Nasrettin Hoca’ya ait olduğunu ortaya koyuyor.Sonra Sivrihisar’a gidip Ulu Cami’nin haziresinde bulunan mezar taşını bizahitihi gördüm ve yerinde okudum.Nitekim taşın üzerinde ki yazı fotoğrafta gördüğüm gibi Nasrettin Hocanın kendisine ait olduğunu gösteriyordu.Bu şekilde üzerinde yıllarda münakaşa yapılan, nerede olduğu nerede doğduğu nerede öldüğü gibi konular aydınlığa kavuşuyor.Nasrettin Hoca’nın doğduğu yerde öldüğü yerde Sivrihisar.Bu konuda şimdiye kadar büyük çalışma ve emekleri olan Orhan Keskin büyüğümüze ve Erol Altınsapan hocamızada şükranlarımı iletiyorum. Bu tespit,bu ortaya koyuş Türk milletine, Türk kültürüne hayırlı olsun. Türk irfan hayatının ve kültür hayatının böylesine büyük bir ismi ile ilgili önemli bir tespite vesile olmak benim için gurur verıcıdır. Şimdi artık Sivrihisar’a, Nasrettin Hoca’nın ailesine, eşrafına uygun Selçuklu mimarisine uygun bir anıt mezar yapılmalıdır''.dedi.

Bu tesbitin Türk dünyası için önemli bir bulgu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altınsapan ise , şunları söyledi: "Sivrihisar'da Seydi Hamamı'nın duvarıyla bitişik bilenen mezar yerinden 2003 yılında Nasreddin Hoca'nın kızı Fatma Hatun'un kemiklerini çıkartıp müzeye teslim etmiştik. Yaklaşık 50 yıl önce kızının mezarını çıkardığımız yerin hemen ötesinde eski mezarlıkta bir düzenleme çalışması yapılmış. Burada, belediyeye ait iş yerleri ve itfaiye binasının bulunduğu geniş bir mekan dizayn edilmiş. 'Sivrihisar'da tarihi eserler' denince akla gelen Orhan Keskin, bu mezarlıktan çıkan değerli gördüğü malzemeyi alıp Ulu Cami'nin kütüphanesinde muhafaza etmiş. Bu süreçte taşı ilk okuyan kişiler, bunu Nasreddin Hoca'nın oğlu Ömer'e ait olduğunu söylemiş."

Bu mutluluk verici gelişmeyi bizlere yaşatan A.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolum Perşembe günü bizlerle olacak ve detaylı bir şekilde Perşembe Sohbetimizde bu konuyu anlatacaktır.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü