Aydın Şubesi Basın Açıklaması

27 Şubat 2013

AYDIN TÜRK OCAĞI
fdhbab6

21. YILINDA HOCALI KATLİAMI

25 Şubat 1992 tarihli o soğuk gecede katledilen masum çocuk ve anneleri asla unutmayacağız.

O gece, Azerbaycan tarihinde, şimdiye kadar yaşanan en trajik ve en kanlı gecelerden biri olarak kalacaktır.

1991 Ekim ayından itibaren şehir abluka altına alınmıştır. 30 Ekim’de taşıma aracı kullanımı yasaklanan kentte, tek ulaşım aracı helikopterdi. Hocalı’ya son kez 28 Ocak’ta uğrayan sivil havacılık helikopteri daha sonra içinde 40 kişi bulunduğu halde Ermeniler tarafından Şuşa kentinde düşürülünce bu ulaşım şekli de ortadan kalkmıştı.

2 Ocak 1992’den itibaren elektrikten yoksun kalan şehir uzun süre ermeni silahlı örgütlerinin ablukası altında kalmıştı. Arasıra devam eden silahlı çatışmalara karşı koyan Azeri Türklerinin mücadele iradesi zayıf düşmeyince, Ermeniler saldırıya geçme kararı aldılar.

25 Şubat 1992’de, ağır vasıta ve silahlarla ayrıca Hankendi’de bulunan Rus 336.mekanize piyade tugayı desteğinde, önce geniş çapta topçu ateşi başlatıldı. 26 Şubat sabahı şehrin her tarafı ateşe teslim oldu.

Şehri işgal eden Ermeniler önlerine gelen kadın çocuk yaşlı ayırt etmeden herkesi vahşice katlettiler. Şehirden canlı kurtulmayı başaranlar, en yakın komşu yerleşim yeri olan Agdam’a yönelirler. Bunlar da ermenlilerin kurduğu pusuya düşerek katledilirler.

Bu saldırılarda 1275 kişi Ermenilerce esir alınmıştır. 150 kişi ise halen kayıptır. 613 kişi katledilmiştir. Daha sonra yapılan tespitlerde bu 1300 kişiye çıkmıştır. Normalde en şiddetli savaşlarda dahi savaş dışında tutulan, dokunulmayan yaşlı, kadın ve çocuklara Ermeniler  acımasız işkenceler yaparak katletmiştir.Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı,gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır.
O gece, insanlığa karşı en gaddar, en acımasız toplu terör olaylarından biri olan “Hocalı soykırımı” ile Azerbaycan kenti Hocalı, tarihin kara ve tozlu sayfalarında yerini almak üzere yeryüzünden silindi.   
Hocalı şehri, Azeri-ermeni Karabağ savaşında stratejik bir mevkide bulunmaktaydı. Önemli yol kavşağında olan Hocalı, Karabağ’daki tek havaalanının olduğu yerdi.
Maalesef dünya kamuoyu bu korkunç soykırımın hukuki karşılığını henüz vermiş değildir."Türkler Ermenileri kesmiştir." tezinin Türkiye''deki savunucularına bugün Hocalı katliamını anlatamazsınız… Onların beyni kurtlanmıştır. Varsa yoksa Ermeni "mazlum"… Hadi diyelim Ermeni "mazlum", ya Türk?!… İşte Hocalı ‘da yüzlerce insan"Türk" oldukları için katledildiler!

1994 yılında iki taraf arasında ateşkes ilan edilmiştir. Savaş sonrası en önemli bir sorun , ülke içerisinde yerinden edilen ya da sığınmacı durumuna düşen bir milyon civarı Karabağ’dan gelen Türklerdir. Bunların büyük bir çoğunluğu Azerbaycan sınırları dahilinde yaşamaktadırlar. Azerbaycan nüfusunun %10’undan fazlası ülke içinde yerinden edilmiş sığınmacılardan oluşmaktadır ki bu, kişi başına dünyada yerinden edilmiş en büyük nüfus hareketlerinden biri anlamına gelmektedir. Bu insanlar hâlâ Ermenilerce işgal edilen topraklarda bulunan evlerine geri dönmeyi beklemektedirler. Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan veya başka ülkelerden Azerbaycan’a gelen Azerbaycan vatandaşları, Azerbaycan hükümeti tarafından “göçkün” olarak adlandırılmaktadır. Sorunlarına hâlâ kalıcı çözümler bulunamayan göçkünler; mesken, iş, yiyecek, sağlık, eğitim ve can güvenliği gibi birçok sorunla karşı karşıyadırlar. Bu kişiler Bakü ve çevresinde, zor koşullar altında çadırlarda, barakalarda, okul ve yurtlarda, pansiyonlarda, dükkanlarda, yük vagonlarında, hatta yol kenarlarında yaşam mücadelesi vermektedirler.
Daha sonra Ermenistan’da Devlet Başkanı seçilen  Robert Koçaryan Azerbaycan'la savaş sırasında Karabağ'daki Ermeni birliklerine komuta etmişti.
Bugün, sadece bir avuç Azerbaycan Türkünün “Unutmadık!”, “Unutturmayacağız!” çığlıklarını kim duyuyor ki?  Halbuki, üzerinden sadece 21 yıl geçmiş, sanki 120 yıl geçmiş gibi, unutuldu bile...
Hocalı Soykırımı’nı unutmayın.
Bebeklerin çığlıklarını unutmayın.
Türkiye’nin bu soykırıma daha fazla sessiz kalmaması için;TBMM, Hocalı Katliamını, soykırım olarak tanımalıdır. Milletvekillerimize ve TBMM Başkanlığına sesimizi duyuralım.

Bu katliamda şehit olan soydaşlarımıza Allah’tan  rahmet diliyor, kardeşlerimizin bir gün Karabağ'da, kendi topraklarında özgürce yaşabilmesini umut ediyoruz.

AYDIN TÜRK OCAĞI
YÖMETİM KURULU BAŞKANI
Dr.EYÜP DOYURAN

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü