Aydın Şubesinden Duyuru

21 Aralık 2012

VATANI, BAYRAĞI VE TÜRK MİLLETİ İÇİN, HAYATLARINI GÖZ KIRPMADAN FEDA EDEN VE ÜZERİ KARLARLA ÖRTÜLEN ŞEHİTLER ANISINA

Türk Ocakları Aydın Şubesi olarak 22.12.1914-15.01.1915 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı’nın Şehitlerini rahmetle anıyoruz.
Sarıkamış Harekatı Türk askeri ve halkının en zor şartlarda bile vatanı için neler yapabileceğini gösteren üstün bir fedakarlık destanıdır. 22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış, Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olmuştur. Türk Ordusu, ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaşmıştır. Türk Ordusunun kayıplarındaki asıl etkenler, çetin arazi ve şiddetli kış şartları ile teçhizat eksikliği ve ikmal yetersizliğidir. Çok ağır koşullar altında kahramanca savaşan Türk askeri, muharebenin sonuna kadar direnmiş, vatanını korumak ve başarıya ulaşmak için sonsuz gayret göstermiştir. Sarıkamış Harekâtı, Türk milletinin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir delilidir. Sarıkamış denince akıllara hemen ve sadece, Enver Paşa’nın hatalı(!) ve 90 bin (!) şehidin sorumlusu olduğu geliyor. Halbuki Sarıkamış Taarruzu asla tek cümlelik bilginin ve tek cümlelik bir hükmün yeterli olduğu bir durum değildir.
Anma programımızı uygun zamanlama açısından 28.12.2012 cuma  akşamı gerçekleştireceğiz. Program halkımıza açık olacak şekilde ailelerimizin, gençlerimizin katılımı ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile yürütülecektir.

Bu programın amacı özellikle gençlerimize vatanseverlik, kutsal değerlerimiz için fedakarlık ve tarih bilincinin aşılanması, birlik ve beraberlik anlayışının hatırlatılmasıdır. Sarıkamış’ta şehit olan askerlerimizin ruh hallerini anlamaya çalışacağız. Acımasız ve dayanılmaz tabiatın tüm zorluklarına rağmen, emrin ve itaatin doruk noktasında bir tavır sergileyenleri, vatan için ve kendi nesillerinin geleceği için kar ve soğuğun derinliklerine girenleri, Allahüekber Dağı’na tırmanan Mehmetçiklerimizin doğayla ve düşmanla mücadelesini anlamaya çalışacağız.

Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşen kahramanlarımızın şahsında Türk tarihinin bütün şehitlerini selamlamayı amaçlıyoruz.

Program;Atatürk Meydanı’nda Bey Camii önünde toplanılacak ve yürüyüşe geçilecek,Zafer Meydanı ,Pınarbaşı, Tabakane Deresi boyunca yürünecek, Kalfaköy’e ulaşılacaktır. Kalfaköy girişinde gerçekleştirilecek olan Sarıkamış Harekatı ile ilgili sinevizyon  gösterisi  ve sıcak bir çay ikramından sonra şehit Mehmetçiklerimizin ruhlarına saygı duruşunda bulunulacak ve dua edilecektir. Topyatağı altından  dönüşe geçilerek, Valilik önünde programa son verilecektir. Programın tahmini süresi 2 saattir.

Program ile ilgili güvenlik ve sağlık tedbirleri için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Yürüyüş esnasında sadece Türk Bayrakları taşınacaktır, aydınlatma el feneri ve meşalelerle sağlanacaktır. Yürüyüşün gece gerçekleştirilmesi nedeni ile yürüyüş disiplini ve uyulması gereken kurallar,yürüyüş öncesi  katılımcılara  hatırlatılacaktır.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI
28 ARALIK 2012 CUMA

TOPLANMA YERİ     : Atatürk Meydanı- Bey Camii önünde /AYDIN

TOPLANMA SAATİ  :19.00

SAAT 19:00            YÜRÜYÜŞE GEÇİŞ

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI:
YAĞCILAR İÇİ,ZAFER MEYDANI,PINARBAŞI-
TABAKHANE  DERESİ-KALFAKÖY-TOPYATAĞI

SAAT  20:00           KALFAKÖY’DE SICAK ÇAY İKRAMI
ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU VE DUA
SİNEVİZYON GÖSTERİSİ

SAAT  21:00           VALİLİK ÖNÜNDE YÜRÜYÜŞÜN  SON BULMASI

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü