Doğu Türkistanlılar Ümmet Dışında Mı?

22 Temmuz 2013

Ahmet Türk - HABERVAKTIM

Elli yıldır ‘Sincan Özerk Bölgesi’ diye lanse edilen üç bin yıllık Türkistan, dünyada iplerin çoktan koptuğu istisnai yerlerden biri haline gelmiş durumda…

İnsanlık düşmanlarının iş başında olduğu coğrafyalardan biri olan Çin’in sistematik bir soykırıma tabi tutuğu Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de, 5 Temmuz 2009’da resmi rakamların çok üstünde, binlerle ifade edilen çoluk çocuk kadın yaşlı ayırt edilmeden yapılan cinayetler, idamlar, kayıplar ve sürgünlerle müthiş bir trajedi yaşanmıştı…

Olayların zirve yaptığı o dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Türkistan'daki olayların vahşet boyutuna vardığını ve olayların bir an evvel engellemesi ve sorumlularının adalet karşısında hesap vermesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan ayrıca olayı Türkiye'nin geçici üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını duyurmuştu... Olayların "iç meselesi" olduğunu savunan ve konseyde veto hakkı bulunan Çin, Türkiye'nin bu girişimine karşı çıktığını açıkladı. Erdoğan, birkaç gün sonra İtalya'da düzenlediği bir basın toplantısında Çin'deki ölümler hakkında "adeta bir soykırım yaşanıyor" ifadesini kullanmıştı.

Fakat aynı gün Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Çin ile ilişkilerine çok önem verdiğini belirtilerek ve "Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyeti yoktur, olmamıştır" şeklinde açılama yapmıştı.

Dün Çin’in “iç işlerine” karışmak gibi niyet olmadığını ifade eden Türk Dışişleri Bakanlığı, bugün yeniden tırmanan olaylar ve Doğu Türkistan’da Çin tarafından yapılan zulümler hakkında Çin’in “iç işlerine” karışmak gibi bir niyeti olmadığını anlamsız pasifliği ile ispat ediyor! Ortadoğu’da birçok ülkenin göbeğinde yaşanan olaylara direkt müdahil olan, hatta müdahil olduğu ülkelerin “bu bizim kendi iç meselemiz sen karışma” uyarılarına aldırmayan Türkiye, Doğu Türkistan’dan yükselen feryatlar karşısında Çin’in zulümlerine  “dengeler adına” sessiz kalıyor maalesef… Hatta 2012 yılı Türkiye’de “Çin yılı” olarak ilan ediliyor.

Devami: http://www.habervaktim.com/yazar/60412/dogu-turkistanlilar-ummet-disinda-mi.html

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü