Biz Türkmeniz Urumçi'de atar yüreğimiz

00 0000

Kürşad ZORLU - Yeniçağ

Vaktiyle yine söylemiştik... Onlar Türklüğün ihmal edilen, örselenen yüzü. Açık bir saldırı ve yok etme politikasının hedefindeler. Hayatta kalanlar ise farklı yöntemlerle asimile edilmeye çalışılıyor. Ne yazık ki vahşi kapitalizmin gölgelediği bu topraklarda dünya duymuyor, görmüyor ve sıra onlara geldiğinde sanki vicdanlar kör ve sağır oluyor. Onlar Türk dünyasının güney ve kuzey ucunda yer alan iki önemli parçası. Onlar Irak’ta yaşayan Türkmenler... Onlar Doğu Türkistan Türkleri.

Onları hatırlamak ve unutturmamak Türk dünyası sevdalılarının asli görevi. Zira Türk dünyasının herhangi bir köşesinde soydaşlarımıza yönelen bilinçli saldırı ve tehditler doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’nin de aleyhine sonuçlar yaratacak ciddi zemin kaymalarına sebep olmaktadır. Bununla birlikte Türkiye ile Türk dünyasının arasına nifak sokmaya çalışan, onları düşman ya da birbirini sevmeyen halklar olarak değerlendiren ve bu sübjektif değerlendirmelerini genel geçer bir algı olarak toplumlara sunmaya çalışanların da olduğunu görebiliyoruz. Muhakkak ki bir takım gerçekleri görmek ve buna uygun tedbirler geliştirmek bizim de temel yaklaşımlarımız arasında yer almaktadır. Ancak bunu yaparken Türk dünyasının birlikteliğini dikkate alarak kısa vadeli hesaplar içerisinde olmamak gerekir.

Her şeyden önemlisi ülkemizde “Türk” kavramını etnik bir kimlik etrafında değerlendiren ya da mensubu oldukları siyasi görüşün çizgisinde yer almak adına böyle bir söylemi içselleştirmeye çalışan insanların bunları çok iyi anlamasını salık veririz. Geçen hafta Kazakistan Büyükelçiliğindeki tanıtım toplantısında konuşan ve birçok görüşünü eleştirdiğim Hasan Celal Güzel’in “Türkler tek bir millettir; O da büyük Türk milletidir” şeklindeki sözleri hakikattir ve bunu kimse değiştiremez.

Devamı: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=27289

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü