Cumhuriyet

04 Kasım 2013

Ahmet B. ERCİLASUN - YENİÇAĞ

Cumhuriyet, batıya doğru akan Türk tarihinin son mucizesidir. Tarihe yüzyıllarca yön vermiş olan Türklerin macerası mucizelerle doludur ve Cumhuriyet bu mucizelerin en görkemlilerinden biridir.
Milattan önce 200 yılı civarında, yay çeken bütün boyları bir araya toplayan Hun hükümdarı Motun (Mete), demir bir disiplinle kurup eğittiği muhteşem ordu ile ilk mucizeyi yaratmıştır. Türkler, kurucu hükümdarları Motun’u, Oğuz Kağan adıyla destanlaştırmışlar ve bu destanla mucizenin belgesini ortaya koymuşlardır.
Amca yeğen Köktürk kağanları İstemi ile Mukan, Büyük Okyanus’tan Kırım’a uzanan topraklara hükmederek dönemlerinin en büyük coğrafyasına sahip olmuşlardır. Milletimize Türk adını armağan eden Köktürk kağanlarından biri olan İstemi, İnal Sır Yabgu adıyla Oğuzname’de ölümsüzleşmiştir. Onların torunları Bilge Kağan, Köl Tigin ve Tonyukuk, bengü taşlara yazdırdıkları efsanevi tarihle, Türk dilinin mucizevi gücünün ve hayranlık uyandıran güzelliğinin ilk örneklerini vermişlerdir.
Karahanlı hakanı Satuk Buğra bir siyaset dehasıdır. Müslüman olarak ve dönemindeki Türklerin büyük çoğunluğunu Müslüman yaparak Selçuklu ve Osmanlı zirvelerinin temelini atmıştır. Din değiştirip Müslüman olmak, Türk tarihinin en büyük devrimidir.
Tuğrul Beğ, Çağrı Beğ, Alparslan, Melikşah... Türk’ü, Azerbaycan ve Anadolu’ya taşıyan altın zincir. Malazgirt, bin küsur yıllık Roma’nın belini kıran ve Anadolu’yu Türk’e açan mucize. Kılıç Arslanlar, Mes’utlar ve Dânişment Gaziler... Anadolu’yu Haçlı’ya dar eden, Türk’ü Anadolu’ya çakan kahramanlar.
Osman Gazi’den Muhteşem Süleyman’a uzanan dehalar zinciri. Anadolu ve Balkanlara Türk mührünü vuran, Türk devletini 300 yılı aşkın süre boyunca dünyanın en büyük gücü hâline getiren yüce Osmanlı hânedanı. Fatih Sultan Mehmet, mucizeler içinde ayrı bir zirve, ayrı bir mucize. Devlet yönetimine merkezî yapıyı getirerek ikinci büyük devrimi gerçekleştiren hükümdar.

Devamı: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=28658

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü