Nevzat Kösoğlu Gerçeği

12 Ekim 2013

Ali BADEMCİ - haberiniz.com

Ben tam aşağıdaki “Kösoğlu” yazısını tamamlayıp uyumuştum ki sabah “Ankara Ötüken”den Levent acı haberi verdi. Bu sebeple aşağıdaki yazımı çok değiştirmeden sizlere aktaracağım. Kendilerine Yüce Tanrıdan rahmet niyaz ediyorum. Başta ülkücü camia olmak üzere benim de aralarında bulunduğum “Ötüken Ailesi”ne başsağlığı diliyorum. Yeri doldurulamayacak tefekkür ve kültür abidesi  muhterem ağabeyimiz ve eserleri ile ilgili kısmetse birkaç yazı yazacağım:

Nevzat Kösoğlu’nu Atatürk sonrası Cumhuriyet kuşağının ilk neslinden saymak gereklidir. O’nun, 2.Dünya Harbi’nin savaşa girmemek için direnen, kemerlerini sıktıkça sıkan Türkiye’sinin soluk yüzlü insanlarından biri olarak dünyaya gelmiş olduğunu da söyleyebiliriz. Âdeta bu yıllarının donukluğu ile Rus işgalini görmüş bir bölgenin insanı olarak, ülke üzerine çöken Sovyet kâbusuna karşı milli asabiyetin gerginliği sanki onun ilerideki karakterini de etkilemiş  ve kendilerini pek gülmeyen, hep düşünen resmin çerçevesine oturtmuştur. Hattâ devletin ve dünyanın baskılarına karşı uyanan “Türkçülük ve Milliyetçlik” rüzgârının da onun geleceğinde hâkim olacağı belki çocukluk yıllarında düşünülmemiştir ama  verilen mücadelelerin, ileriki hayatında kendini esir ettiğini kabul etmeliyiz.

Bizler O’nun kuşağından addedilemeyiz. Lâkin aynı köklerden çıkan sürgünler olduğumuzun şuurundayız. Kendilerinden yarım nesil ileride sayılırız. Gerçekten Kösoğlu’ların orta yaşları bizim ilk gençlik yıllarımızdı.
Rahmetli Galip Erdem, Sadi Somuncuoğlu ve İbrahim  Metin gibi 1960 İhtilâlinden sonra kurulan ancak bizlerin  70’li yıllarda farkına vardığımız “Üniversiteliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği”  çatısı altındaki çalışmaları bilmekteyiz. Aynı yıllarda haftalık Devlet, aylık Bozkurt ve Töre gibi dergilerinde  milliyetçi aydın ve fikir adamlarını onlar bir araya getirmişlerdi.. O yıllarda İstanbul’da da Atsız Beğ’in aylık Ötüken dergisi yayınlanmaktaydı. Tabiatıyla orada da bir avuç insan vardı. 1975’de Atsız Bey ölünce sanıyorum Ötüken ekibi dağıldı diyebiliriz. Aslında İstanbul ekibi Ankara’da bulunan ekibin fikir babaları ve ağabeyleriydi. Fakat Ankaralıların bugünkü ülkücülüğü sistemleştirdiği ve hareketi Türk-İslam sentezi gibi  modern bir fikir platformuna taşıyarak  siyasi hareket haline getirdikleri gerçeğini unutmamalıyız.

Devami: http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi79102-Nevzat_Kosoglu_Gercegi.html

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü