"Biz Türkiye ile iki devlet bir milletiz"

29 Şubat 2012

28 Şubat 2012 Salı, www.haber10.com
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bu göreve yeniden seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiriyor.

 Ziyaret öncesi köşkte özel mülakat veren Türkmen lider, Türk gazeteciler aracılığıyla sıcak mesajlar gönderdi. 12 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 83'ünü alarak koltuğuna ikinci dönem için oturan Berdimuhamedov, ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirirken, ilk röportajını da Türk gazetecilere verdi.
Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü Türk gazetecilere açan Berdimuhamedov, Türkiye'ye ve Türk halkına sıcak mesajlar iletti. Aralarında Cihan Haber Ajansı'nın da bulunduğu temsilcileri kabul eden Berdimuhamedov, siyasi ilişkilerden ekonomiye, kültürel ve turizm ilişkilerine kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkmen lider, iki ülkeyi "İki devlet bir millet" olarak tanımladığını ifade etti.
Berdimuhamedov'un ikili ilişkiler, Türkmenistan'ın kalkınma hamleleri, enerji sektörünün geleceği gibi konulardaki değerlendirmeleri şöyle:
- Sizi seçimleri kazanarak, devlet başkanlığı görevine başlamanız dolayısıyla tebrik ediyoruz. Geçen 5 yıl içerisinde ve "Büyük Kalkınma Dönemi" olarak kabul edilen süreçte ülkenizde yapılan geniş çaplı reformları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gerçekten ülkemiz önemli bir siyasi olaya tanıklık etti. Allah, devlet başkanlığı seçimlerini tekrar kazanmayı bana nasip etti. Tebrikleriniz için teşekkür ederim. Geçen 5 yıl içerisinde yapılan işler, zamanla daha iyi anlaşılacak. Türkmen halkının Yeni Kalkınma Dönemi olarak adlandırdığı zaman zarfında, çok sayıda büyük projeye imza attık. Son yıllarda ülke halkı tarafından bize ulaşan mektuplarda, Türkmen halkının refah seviyesinin kat kat arttığını gördük. Vatandaşlarımızın teklifi ile bu dönemi 'bağımsızlığın mutlu yılları' olarak adlandırmayı uygun gördük. Türkmen halkı, doğru ve dürüst yolda gidildiğini, geçen seçimlerde bana olan güvenini bir kez daha ortaya koydu. Ülkede yaptığımız bütün reformlar, halkın refahını artırmış ve manevi birliğimizin sağlamlaşmasını teşkil etmiştir. Türkmenistan'da geçen süre zarfında inşaatta, tarımda, halkın sosyal yaşamında ve diğer alanlarda birçok gelişmeler kaydedildi. Halkımız için her türlü konfora sahip konutlar ve diğer yaşam imkânlarını temin etmek için geniş bir sistem oluşturuldu. Halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesini, geçen yıllarda kazandığımız büyük başarıların en temel göstergesi olarak kabul ediyorum. Bizim yenilenen şehirler, kasabalar ve köyleri dolaşın. Türkmenlerin eski geleneklerinin yeni modern yapılarla uyum içerisinde olduğunu göreceksiniz.
Devamı: http://www.haber10.com/haber/269638/

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü