Nijmegen’de Nevruz şenliği

26 Mart 2012

Nijmegen’de ilk defa kutlanan Nevruz Bayramı büyük ilgi gördü.

Hollanda Türk Federasyon’a bağlı Nijmegen Türk Kültür Merkezi’nin tertiplemiş olduğu Nevruz Bayramı kutlaması şehrin merkezinde bulunan Kolpinghuis salonunda gerçekleşti.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın sunuculuğunu Abdullah Aslan ve Aybike Ural yaptılar.

Nijmegen Türk Kültür Merkezi başkanı Serkan Gedik’in yaptığı açılış konuşmasında Nevruz’un Türk tarihindeki yeri ve önemi anlatıldı. Binlerce yıldır Türk milleti tarafından kutlanan Nevruz’un hem Yeni Yılın, hemde Ergenekon çıkışının kutlamaları olduğunu ve böylece bugünün Türk milleti için çifte bayram olduğunu vurgulayan teşkilat başkanı bu vesileyle herkesin bayramını kutladı.

Kutlamalar çeşitli şiir ve sanatçıların sahne almasıyla devam etti. Ozan Mehmet Alkır ve Ay-Yıldız saz ekibinin gösterilerinden sonra Hollanda Türk Federasyon sanatçısı Gökhan Tekin beğenilen seçkin şiirlerinden sunumlar yaptı.

Nevruz kutlamalarına Türkiye’den katılan Kaya Kuzucu ise Türk Dünyasının çeşitli yörelerinden parçalar okudu. Türk Dünyası sanatçısı Kaya Kuzucu okumuş olduğu türkülerle katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Nijmegen Türk Kültür Merkezi’nin Nevruz programına Hollanda Türk Federasyon genel sekreteri Murat Gedik, Arnhem Hoca Ahmed Yesevi Türk Kültür Merkezi başkanı İbrahim Günay, Eindhoven Turan Vakfı başkanı Alparslan Güner ve Tilburg Türk Gençler derneği başkanı Ercan Karabulut’ta katıldılar.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü