Gül, Türk Konseyi bayrağını göndere çekti

14 Ekim 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Nasıl dünyanın birçok kıtalarında birçok bölgelerinde çeşitli konseyler, çeşitli birlikler varsa, bu da bizim en tabi hakkımızdır. Tarih boyunca gelen beraberliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, ana yurtlarımız bunların hepsi bugün ki, kültürel dünyada bir araya gelip dayanışma göstermesi en tabi hakkımızdır” dedi.OĞUZCAN YAZAR - İHA

Cumhurbaşkanı Abdullah GülTürk Konseyi Birliği Bayrak Çekme Törenine katıldı. 2009 Yılında, Nahçıvan’da imzalanan anlaşma sonucunda kurulan Türk Konseyi’nin Bayrak Çekme Töreni’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazer Bayev ile davetliler katıldı.

Türk Konsey’in kuruluş aşaması hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “2009 yılında, çok büyük bir tarihi kararı Nahçıvan da almıştık. Sayın Nazer Bayev, Sayın Aliyev, ve ben hep beraber, uzun yıllar düzensiz bir şekilde Türkçe konuşan devletler topluluğu diye toplanan bir ruhu tarihi anlaşmayla 2009 yılında Nahçıvan’da imzalayarak o zaman hep beraber Türk Konseyi ismini verdik ve 2009 yılında biz, Türk Konseyini kurduk. Bundan 2 ay önce Bişkek’te de bütün anlaşmaları imzaladık. Bu devletler, karşılıklı birbirine sevgi, saygı, eşitlik çerçevesinde büyük bir dayanışma gösterme azmindedir. Nasıl dünyanın birçok kıtalarında birçok bölgelerinde çeşitli konseyler, çeşitli birlikler varsa, buda bizim en tabi hakkımızdır. Tarih boyunca gelen beraberliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, ana yurtlarımız bunların hepsi bugün ki, kültürel dünyada bir araya gelip dayanışma göstermesi en tabi hakkımızdır” dedi.

Nazer Bayev’in sürece önemli katkılarının bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bu gün bu noktaya gelmemizde Türk dünyasının aksakallı Sayın Nazer Bayev’in çok büyük katkısı olmuştur, çok büyük desteği olmuştur. Tekrar söylüyorum bu bizim en tabi hakkımızdır. Önce kültürel, ekonomik, siyasi, savunmakonuları, bütün bunlar çok geniş sahalardır. İşbirliği yapabilmemiz için, bütün bu sahalarda karşılıklı saygı, sevgi ve eşitlik çerçevesinde, gayet şeffaf bir şekilde dünyaya açık bu dayanışmayı göstereceğiz. Ve bunla da çok azimliyiz. Çünkü Türk halkı bizden bunu bekliyor ta anayurdumuzdan en batıya Türkiye ye kadar. İşte bu dayanışma neticesinde daha güçlü hale geleceğiz. Daha zengin hale geleceğiz, hepimiz hak ve hukukumuzu daha iyi koruyacağız ve nihayet ve şüphesiz ki büyük Türk milletine gurur kaynağı olacağız” diye konuştu.

Türk Konseyi Bayrak Çekme Töreni’ne katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazer Bayev ise “Bugünkü sevincimiz her daim olsun, böyle birleşmeler hep olsun, Türk birliği daim olsun” dedi.
Türk Konseyi Bayrak Çekme Töreni’nin ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindekiler Türk Konseyi binasından ayrıldı.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/gul-turk-konseyi-bayragini-gondere-cekti-246766-haber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü