Suriyeli Türkmenler İstanbul'da buluşuyor

16 Aralık 2012

Suriye Türkmenleri Platformu'nun Birinci Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.Toplantıda Erşat Hürmüzlü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gönderdiği mesajı okudu. Gül mesajında," Diktatörler ve zorba yönetimler bir bir yıkılıyor. Baskı altında kalan mazlum halklar kendi geleceğini kuruyor. Tarihin geleceğine ters hareket eden rejimlerden biri Esed rejimidir. Bu rejim meşruiyetini çoktan kaybetmiştir. " ifadelerini kullandı.
Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise Suriyeli mültecilere kapıların açıldığı için ağır eleştirilere maruz kaldıklarını söyledi. Davutoğlu, "Biz bu eleştirilere hiçbir zaman tereddüt etmedik. Çünkü, Anadolu mazlumların ana kucağıdır. Böyle olmaya devam edecektir. Niye mülteci kampları kurdunuz dediler. Ağır ithamlara maruz kaldık. Hiç tereddüt etmeden onları ağırladık. Şu an sayıları 150 bini bulan mülteci sayısı var. Şehirdekiler ile birlikte 200 bin Suriyeli kardeşimiz Türkiye'de ağırlanıyor. İnşallah yurtlarınıza tekrar geri döneceksiniz. Ancak şunu bilin. Eğer ihtiyaç olsaydı tüm Suriyeli kardeşlerimizi ağırlamaktan beyis görmezdik. İnsana insan olduğu için bakar ve ağırlarız." diye konuştu.
Devlet olmanın gereği olarak hem kudret hem de şefkatin olması gerektiğine dikkat çeken Davutoğlu, Suriyeli kardeşlerimizi hem şefkat ve kudretle kucakladık. Bunu gösterdik." ifadelerini kullandı.

 

Devami: http://www.haberaktuel.com/davutoglu-hicbir-devlet-suriye-uzerinde-hesap-yapma-hakkina-sahip-degil-haberi-667703.html

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü