Türk Dünyasından Haberler Aralık 2012 - Ocak 2013

20 Ocak 2013

AZERBAYCAN İLK UYDUSUNU FIRLATACAK
www.yg.yenicaggazetesi.com.tr, 16 Ocak 2013

Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, Azerbaycan'ın ilk uydusu "Azerspace-1"in Şubat'ta uzaya fırlatılacağını bildirdi. Ali Abbasov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında, ilk Azerbaycan uydusu ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı. Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları uydunun artık hazır olduğunu söyleyen Bakan, Şubat ayının başlarında uydunun uzaya fırlatılacağını bildirdi. Uydunun, Amerikan "OrbitalSciences" şirketi tarafından üretildiğini söyleyen Abbasov, fırlatma işleminin ise Fransa'nın "Arian" şirketi tarafından yapılacağını kaydetti. Toplam ağırlığı 3,2 ton olan uydunun iş potansiyelinin yüzde 20'si ile Azerbaycan'ın ihtiyaçlarının karşılanacağını belirten Bakan Abbasov, yüzde sekseninin ise kiralanacağını ve bunun için bazı yabancı şirketlerle ön anlaşmaların yapıldığını ifade etti. Uydunun yönetilmesi için bir kadro hazırladıklarını söyleyen Bakan,yaşları 25 ile 28 arasında 30 kişinin ABD, Fransa ve Malezya'da eğitime gönderildiklerini kaydetti. Telekomünikasyon uydusu olarak tasarlanan ve 250 milyon dolara mal olan, İngiltere kaynaklı bir şirket tarafından sigortalanan "Azerspace-1", Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Uydunun hizmetlerinden Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri de faydalanabilecek.

TÜRKMENİSTAN’DA KABİNE YENİLENDİ
www.aksam.com.tr, 12 Ocak 2013

Türkmenistan Devlet Başkanı GurbanguliBerdimuhamedov, 2013 yılının ilk günlerinde kabinede önemli değişikliklere gitti.Berdimuhamedov başkanlığında yapılan geniş katılımlı Bakanlar Kurulu toplantısında, kabine değişikliği ile ilgili kararlar açıklandı. 2012 yılının ekonomi açıdan başarılı bir yıl olduğuna dikkat çeken Berdimuhamedov, ancak bazı devlet yetkililerinin görevlerinde pasif olduklarını belirterek, onları görevden aldı. Türkmen lider, toplantı sırasında iletişim, ulaşımdan sorumlu yardımcısı, bakanlar, il ve ilçe valilerinin bazılarının görevine son verdi.Berdimuhamedov, Ulaştırma ve İletişim Bakanı RozımuratSeyitkuliyev'i görevden aldı. Ayrıca, Türkmen lider, Ekonomik Kalkınma Bakanı BeşimmuratHocamammedov'u bakanlık görevinden alarak, Balkan Vilayeti Valisi görevine atadı.Türkmen lider, Kamu Hizmetleri Bakanı Arslan Yagşımammedov'u da görevden alarak, bu koltuğa eski Balkan Vilayeti Valisi SatlıkSatlıkov'u getirdi.Türkmen lider bunla birlikte birçok kurumun üst düzey yöneticisi ilçe kaymakamını da değiştirdi.

TÜRKMENİSTAN'DAKİ İHALEYİ TÜRK ŞİRKETİ ALDI
http://www.haberler.com,  12 Ocak 2013

Türkmenistan'da aldığı büyük projelerle gündeme gelen Polimeks İnşaat şirketi, Aşkabat Havalimanı'nı 2 milyar 253 milyon dolara inşa edecek.Devlet Başkanı GurbangulıBerdimuhamedov'un imzaladığı karar çerçevesinde, üç yıl sürecek olan havalimanı inşaatı 20 bin kişiye de istihdam sağlayacak. 2016 yılında tamamlanması öngörülen Aşkabat Havalimanı'nın yılda 14 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasitede inşa edileceği açıklandı. Aşkabat Havalimanı'nı 2 milyar 253 milyon dolara inşa edecek olan Türk şirketinin, Türk müteahhitlerinin yurt dışında tek kalemde üstlendiği en büyük projeyi kazandığı da belirtildi. Projeye ilişkin bilgi veren Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, kendilerine duyulan güven dolaysıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'a ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin olumlu yönde gelişmesini sağlayan Türk yetkililere teşekkür etti.

ÖZBEKİSTAN-KIRGIZİSTAN SINIR KRİZİ
www.yg.yenicaggazetesi.com.tr, 8 Ocak 2013

Özbekistan, Kırgızistan sınır koruma görevlilerini, iki ülke sınırında hafta sonu meydana gelen gerginliğe neden olmakla suçladı. Özbekistan Sınır Koruma Devlet Komitesinden yapılan açıklamada, 5 Ocak'ta Kırgızistan'ın Batken vilayetine bağlı "Çarbak" sınır karakolu görevlilerinin uluslararası ve iki ülke arasındaki hükumetler arası anlaşma ve kuralları çiğneyerek, Özbekistan'ın Soh ilçesine bağlı Huşyar köyü topraklarında Özbek tarafına haber vermeden ve izin almadan elektrik direği dikmeye başladığı kaydedildi. Bunun ardından bölgeye gelen Özbekistan sınır koruma görevlilerinin, Kırgız meslektaşlarına, söz konusu bölgenin Özbekistan'a ait olduğunu bildirdiği ve sınırda gerginliğe yol açabilecek söz konusu çalışmaları durdurmalarını istediği kaydedildi. Açıklamada, bunun üzerine her iki tarafın da 6 Ocak'ta bir araya gelecek Özbek ve Kırgız yetkililerin söz konusu sorunu görüşeceği konusunda anlaştığı ifade edildi. Buna rağmen, 6 Ocak'ta Kırgız sınır koruma görevlilerinin, söz konusu toprakların Özbekistan'a ait olduğunu bilerek ve Özbek tarafına haber vermeden, elektrik direğini dikmeye devam ettiği ifade edilen açıklamada, bunun üzerine Huşyar köyü ahalisi ile Kırgız sınır koruma görevlileri arasında gerginliğin meydana geldiği dile getirildi. Açıklamada, taraflar arasında meydana gelen gerginlik sırasında silah kullanan Kırgız sınır koruma görevlilerinin, 5 Özbek vatandaşını yaraladığı ve bu yaralıların bazılarının sağlık durumunun ağır olduğu kaydedildi. Olay yerine gelen Kırgızistan hükumetinin Batken vilayetindeki Temsilcisi JenişRazzakov ve Batken Sınır Koruma Birilikleri yetkilisi NurlanKerimkanov'un, Kırgız sınır koruma görevlilerinin yanlış yerde elektrik direği diktiklerini kabul ettiği belirtilen açıklamada, Kırgız yetkililerin, bu direkleri Kırgızistan sınırları içine taşıyacakları konusunda söz verdikleri ve bundan dolayı özür diledikleri ifade edildi.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
www.yg.yenicaggazetesi.com.tr, 4 Ocak 2013

Azerbaycan muhalif partilerinden Müsavat Partisi, Ekim 2013'de yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partinin Genel Başkanı İsa Gamber'i aday gösterdi. Parlamento dışı muhalif partilerden Müsavat Partisi Meclisi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını belirlemek amacı ile toplandı. Parti Meclisi'nde Genel Sekreter Arif Hacılı, daha önce parti divan toplantısında çıkan karar uyarınca Genel Başkan Gamber'i cumhurbaşkanı seçimleri için aday gösterdi.Gamber'in adaylığı, parti meclisinde yapılan oylamada, oy birliği ile kabul edildi.İsa Gamber'in adaylığı, Azerbaycan 2013 cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk resmi adaylık açıklaması olurken, Müsavat Partisi'nin de içinde bulunduğu ve muhalif koalisyon olarak kabul edilen "İçtimai Palata"nın bir diğer üyesi Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nden (AHCP) yapılan açıklamada ise AHCP'nin, muhalif koalisyonun ortak aday göstermesinden yana olduğu belirtildi. İktidar partisi Yeni Azerbaycan Partisi yetkilileri, 2013 seçimlerinde İlham Aliyev'in aday olacağını dile getirse de henüz Aliyev'den resmi bir açıklama gelmedi.

NURSULTAN NAZARBAYEV’DEN TÜRKSOY BAŞKANI’NA DOSTLUK NİŞANI
http://turkkazak.com, 27 Aralık 2013

Kazakistan eski kültür bakanı ve halen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı(Türksoy) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından, Dünya barışı ve işbirliğine olan katkılarından dolayı 2. Derecede Dostluk Nişanı ile ödüllendirildi.

KAZAKİSTAN’DA ASKERİ UÇAK DÜŞTÜ: 27 ÖLÜ
http://turkkazak.com, 26 Aralık 2013

Düşen uçakla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken Kazakistan İstihbarat Teşkilatı uçağın düştüğünü doğruladı. Uçağın Kazakistan İstihbarat Birimleri’n bağlı olduğu belirtilirken uçakta 7 mürettabat ile birlikte 20 kişiden kurtulan olmadığı açıklandı. Uçağın yerel saat ile 18:55’te radardan kaybolduğunu belirten yetkililer uçağın havaalanına 20 kilometre uzakta düştüğünü ifade ettiler.Uçakta rütbeli askerlerin olduğu belirtilirken düşen uçağın yerden 800 metre yukarda henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı düştüğü açıklandı.Görkü tanıkları ise uçağın alçak uçuş yaptığı ve düşmeden önce büyük bir patlama sesi duyduklarını söylediler.Görgü tanıkları ayrıca uçağın düşmesinden sonra büyük bir yangın olduğunu da belirttiler.

KAZAKİSTAN BAŞBAKANI: ÖZBEKİSTAN İLE TİCARET HACMİMİZİ 5 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRACAĞIZ
http://turkkazak.com, 24 Aralık 2013

21-22 Aralık tarihlerinde Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov, Özbekistan’a resmi bir ziyarette bulundu. Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edildikten sonra Ahmetov, Özbek meslektaşı ŞavkatMirziyöyev ile görüştü. Ahmetov-  Mirziyöyev görüşmesi esnasında iki ülke arasındakimevcut ilişkiler ve özellikle ticaret, ekonomi, su ve enerji alanlarında ilişkiler ele alındı.  Birkaç yıl içerisinde Kazakistan ve Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar tutarını aşabileceğini belirten Ahmetov, Biz, doğrudan ürün dolaşımının genişlemesini etkileyen ekonomimizin öncelikli sektörlerini belirlersek ticaret hacmini artırabiliriz,dedi. Bununla birlikte, iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için KazakÖzbek İş Konseyi’nin kurulması da teklif edildi.Kazakistan’ın Özbekistan için en önemli ticaret ortağı olduğunu söyleyen Mirziyöyev’in ise, bu teklifi memnuniyetle karşıladı.  2011 yılında iki ülke arasındaki hacmi önceki yıla göre % 24 oranında artarak 1.9 milyar dolar tutarına ulaştı. 2012 yılının ilk 10 içerisinde ise,  1.7 milyar dolar olarak hesaplandı.

AVRASYA ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ İLK TOPLANTISINI ALMATI’DA YAPTI
http://turkkazak.com, 24 Aralık 2013

Avrasya Araştırma Enstitüsü ilk toplantısını Almatı’da yaptı. Kazak ve Türk akademisyenlerin ve diplomatların bir araya geldiği toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim ve turizm boyutları ele alınırken, Kazakistan ve Türkiye arasındaki kadim ve sarsılmaz dostluğa vurgu yapıldı.Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde kurulan Avrasya Araştırma Enstitüsü “Kazakistan –Türkiye İlişkilerinin Değerlendirilmesi” seri toplantılarının ilkini yaptıklarını ifade eden Enstitü Müdürü Doç. Dr. Murat Çemrek, gerçekleştirilen ilk toplantının iki ülke ilişkilerini genel değerlendirme mahiyetinde olduğunu söyledi.Kazakistan’ın bağımsızlığının bu sene 21. Yılını kutlamaya hazırlandığını ifade eden Murat Çemrek, Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmak için herkesin gayret göstermesi gerektiğine dikkat çekti. Ticari ilişki olarak 2015 yılına kadar 10 milyar doları hedeflediklerini belirten Çemrek, her alanda ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Enstitünün Avrasya bölgesinde yaşayan Türk Dili konuşan devlet ve toplulukların, tarihî sosyo-kültürel, siyasi ve ekonomik yapısı üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla kurulduğunu da sözlerine ekleyen Çemrek, bu alandaki projeleri planlamak, desteklemek, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının korunmasına, bölgesel barışın ve işbirliğinin tesisine katkıda bulunmak amacıyla ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını hatırlattı.Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye’nin Almatı Başkonsolosu Sadin Ayyıldız ise Türkiye’nin her zaman için Kazakistan’ın yanında olduğunu ve sürekli destek verdiğini ifade ederek: “Kazakistan bağımsızlığını kazandığı ilk günlerde birçok sıkıntı yaşadı. Bu sıkıntılı günlerde Türkiye her zemin ve her platformda sürekli dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın yanında olmuştur.” dedi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü