Iraklı Türkmenler de federasyon istiyor

05 Nisan 2013

AKP-ABD nin BOP ve PKK projesini Yok Edecek Adım K.Irakta Türkmen FederasyonuBu Konudan AKPnin Ödü Kopuyor

Haber7.com

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, kendilerinin de Kürtler ve Şiiler gibi federe bölge istediğini bildirdi. Muratlı, Kerkük’ün de kendilerine verilmesi gerektiğini ifade etti.

Irak’ta yeni anayasa için pazarlıklar sürerken, Türkmenler de taleplerinde çıtayı yükseltti. Kürt grupların federe bölge ve “Kürdistan Parlamentosu” gibi taleplerini anayasaya sokmakonusundaki ısrarı, Türkmenlerde söylem değişikliğine neden oldu. 

NTV’ye bilgi veren Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, “Federetif yapı içinde Kürt ve Şii bölgerinin sınırları belli olacaksa, bizimki de belli olsun. Telafer’den Mendeli’ye kadar uzanan bölgenin “Türkmeneli Federasyonu olarak yeni yapı içinde yer almasını istiyoruz” dedi. 

‘KERKÜK TÜRKMENLERE VERİLSİN’

Kerkük’ün tarihsel olarak Türkmeneli bölgesi içinde yer aldığını savunan Muratlı, bu şehrin yönetiminin de kendilerine verilmesini istediklerini söyledi. Muratlı, taleplerini Irak’taki görüşmelerde gündeme getirmeyi sürdürdüklerini anlattı. 

Öte yandan, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer’in önde gelen isimleri ile dünAnkara’da yapılan görüşmede, Türkiye’nin bölgeye yönelik somut vaatlerde bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Ankara, Türkmen bölgesine bir hastane ve uydu televizyonu kurulması ile yeni yolların yapılmasının planlandığını bildirdi

http://www.haber7.com/dunya/haber/107510-irakli-turkmenler-de-federasyon-istiyor

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü