Türk Dünyası Formu'na Urumçi damgası

15 Nisan 2013

Türkiye Gazetesi

2. Türk Dünyası Formu İstanbul'da yapıldı. 2023 Küresel Türk Vizyonu'nun konu edildiği formda konuşan İsmail Cengiz, Türkiye Çin ilişkilerine dikkat çekti. Doğu Türkistan'ı temsilen söz alan Cengiz Doğu Türkistan" gibi hassas bir konuya rağmen iki ülke arasında işbirliğinin sağlıklı yürütülmüş olması, kamu diplomasisi bakımından Ankara Hükümeti'nin hanesine yazılacak bir başarıdır" dedi.

İSTANBUL -
2. Dünya Türk Forumu “Türk Diasporası ve Türk Dünyası Vizyon 2023” Ana Teması İle İstanbul'da gerçekleştirilen uluslar arası toplantıya katılan Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İsmail Cengiz,  müzakereci sıfatıyla söz alarak Doğu Türkistan bölgesindeki halkın dini ve milli kimliklerinin korunması gerektiğini ifade ederek hem Pekin'i hem de Ankara'yı göreve davet etti.
Türk dünyası ve diasporalarının yaklaşık elli ülkedeki sivil toplum liderleri, akademisyen, düşünce ve kanaat önderlerinin ikinci kez bir araya gelerek buluştuğu toplantıda konuşan İsmail CENGİZ, Türk kamu diplomasisinin diasporada faaliyet gösteren Doğu Türkistan kökenli teşkilatların yapıcı faaliyetlerine katkı sunmasının Türk-Çin ilişkileri bakımından önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“...Hür dünyadaki Uygur ve Kazaklar'ın kendi aralarında oluşturdukları teşkilatların şüphesiz ki, Türk-Çin ilişkilerine direk ve dolaylı olarak olumlu ve olumsuz etkileri olmaktadır ve olacaktır. Çin yönetimince “Uygur Özerk Bölgesi” olarak adlandırılan “Doğu Türkistan”, hem etnik, hem dini hem de kültür açısından farklı yapısıyla Pekin'in “yumuşak karnı”nı oluşturan sorunlu bölgelerin başında yer aldığı düşünülecek olursa, diasporadaki Doğu Türkistan kökenli örgütlerin oluşturduğu diasporanın önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde “Doğu Türkistan” gibi hassas bir konuya rağmen iki ülke arasında işbirliğinin sağlıklı yürütülmüş olması, kamu diplomasisi bakımından Ankara Hükümeti'nin hanesine yazılacak bir başarıdır.

Devamı: http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?NewsID=37830#.UWwV7aJHJbx

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü