Zonguldak Şubesinden Hocalı Açıklaması

25 Şubat 2015

SESSİZ ÇIĞLIK…  ‘ HOCALI KATLİAMI ‘ 26 ŞUBAT 1992

 

Merhum Cem KARACA Karabağ'ın işgali ile ilgili şöyle seslenmişti yaktığı ağıt ile ;

 

KARABAĞDA TALAN VAR

AK GERDANA SALDIRAN VAR

GENİRSEN DURUM GEDİM

GÖZÜ YOLDA KALAN VAR...

 

Ve bundan tam 23 Sene önce takvimler 26 Şubat’ı gösterdiğinde Hocalılar için soğuk ve uzun bir geçmiş iliştiriliyordu ruhlarına .

 

O gün Ermenistan ordusu Sovyetlerden kalan 366. Motorize  piyade alayı  ile  sivil Azerileri katletti.. 3000 nüfuslu Hocalı köyünde 106'sı kadın 83'ü çocuk olmak üzere 613 Azeri Türk Ermeniler tarafından Hocalı da katledildi. 1275 kişi rehin alındı ve onlardan 150 kişi hala kayıp .

 

 Katliamda bizzat bulunan Ermeni Zori Balayan ‘’ Ruhumuzun Canlanması ‘’ adlı kitabında; ‘’ Askerlerimiz ve arkadaşım Haçatur’la  girdiğimiz bir evde 13 yaşındaki bir Türk Çocuğunu pencereye  çivilemişlerdi. Çocuğun bağırışları duyulmasın diye Haçatur annesin kesilmiş göğsünü çocuğun ağzına soktu. Daha sonra bu Türk çocuğun başından, sinesinden ve karnından derisini soydum. Saate baktım 7 dk. İçin de Türk çocuğu kan kaybından öldü. Haçatur daha sonra ölmüş Türk çocuğunun cesedini parça parça doğrayıp Türklerle aynı kökten olan köpeklere attı ..Ve ben kendimi hiç rahatsız hissetmedim ‘’  diyerek anlatıyor o geceyi.

 

Gözlerin her şeyi gördüğü bu modern çağda Kulaklar maalesef sağır kesildi. Milletçe biraz daha duyarlı olmalı ve tarihimizde büyük yaralara neden olan, insanlık dışı bu katliamlara sessiz kalmayarak ülkemizde bizi yönetenlerle birlikte tüm dünyaya haykıralım. Taraftarı olduğunuz takımlara destek yazılarınızdan, en küçük haksızlıkta organize olarak tepkilerinize, eğlence mekanlarındaki ve günlük hayattaki renkli fotoğraflarınıza v.s. yayınlarının yanında ara sıra kendinize gelerek Türk’e yapılan her türlü saldırıyı geçmişteki bu tür katliamları  gün yüzüne çıkartarak, gerek yazılarımız ile gerek sosyal medya aracılığı ile gerek ortamlardaki sohbetlerde ve konuşmalarda gündeme taşıyarak Türklüğümüze, geçmişimize ve geleceğimize  sahip çıkmalıyız.

Zonguldak Türk Ocağı olarak Türk Kimliği taşıyan herkesi, bu tür katliamlara karşı birlik olmaya ve tek bir yürek olarak sesimizi duyurmaya davet ediyoruz. Dünyanın her bir köşesinde Türk Milletine yapılan bu soykırıma varan katliamları Unutmayalım ve Unutturmayalım.

 

Bu Vesile ile Soykırıma uğramış tüm soydaşlarımızı Rahmetle anıyoruz. Ruhları Şad, Mekanları cennet Olsun.

 

Ne Mutlu Türk’üm Diyene.

 

Türk Ocakları Zonguldak Şube Başkanı

EROL ŞEREF

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü