Güney Azerbaycan Türkleri Gözaltına Alındı

27 Şubat 2015
Güney Azerbaycan Türkleri Gözaltına Alındı
İlk gözaltı Tahran’ın Mehrabad Havalimanında gerçekleşti. İT mühendisi olan Ali Rizayi gözaltına alındıktan sonra İran İstihbaratı hücrelerine sevk edildi ve üç hafta geçmesine rağmen kimsenin Ali Rizayi’nin nerde olduğundan haberi yoktur. İkinci gözaltı iki hafta önce Güney Azerbaycan’ın Hoy kentinde gerçekleşti. Emin Hacilu, Araz Hasse Teraş ve İslam Ali Ekberlu isimlerinde üç genç şair ve yazar İran İstihbaratı tarafından gözaltına alındı. Bu gençlerin ailelerine yapılan açıklama milli güvenlik aleyhine yaptıkları faaliyet gerekçesi iddia edilmektedir. Diğer tutuklanan isim bilgisayar mühendisi ve üniversite hocası Ali Rıza Ferşi oldu.
 
 
Ferşi, İran’ın Tahran kentinde istihbarat elemanları tarafından sorguya alındıktan sonra Evin ceza evine sevk edilmiştir. Edinilen haberlere göre Güney Azerbaycan’ın Hiyav kentinde Aydın Zakir ve Ferdin Nobaht isminde iki aktivisit istihbarat tarafından tutuklanarak Erdebil istihbarat idaresine gönderilmişler. Bu tutuklamalarla beraber İran Milli Güvenlik Konseyi’nin direk girişimi ile “Tahran Şerif Teknik Üniversitesi” öğrencilerin 21 Şubat dünya anadili günü ile planladıkları program iptal edildi. Aynı zamanda İran insan hakları konusunda faaliyet eden Herana web sitesinde yer alan habere göre İran vatandaşı İrec Derefşi ve Türkiye vatandaşı Uğur Çelebi, Türkiye’ye casusluk suçundan on yıl hapse mahkûm edilmişler.
 
 
Panfarsistlerin son girişimi Ferdevsi heykeli hakkında oldu. Güney Azerbaycan’ın Salmas kentinin şehir merkezinden kaldırılan Panfarsizmin simgesi Ferdevsi’nin heykeli tekelci gurupların ağır baskısı neticesinde geri gönderildi. Açıklamalara göre Fars eyaletlerinde yaşayanların baskısı neticesinde İran İç İşler Bakanı acil bir emirle bu heykelin eski yerine götürülmesini emir etmiştir. Zencan cezaevinden edinen bilgilere göre Güney Azerbaycan Milli Hareketi öncülerinden ve bu yıl 7.yıl olarak hapiste tazyiklere direnen Seit Metinpur’un sağlık durumu kötüye gidip ve dişetlerinin iltihap yapmasına rağmen cezaevi yetkilileri dermanına izin vermemişler.
 
 
Geçen yıllarda Seit Metinpur çeşitli işkencelere maruz kalmış ve kaç defa işkenceler altında kalp krizi geçirmiştir. Ayıca Pantürkism ve yabancı devletlere casusluk suçlamasıyla 9 yıl hapse mahkûm edilen Yeni Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi’nin 6 merkezi üyesi hala çeşitli cezaevlerinde kötü koşullar altında tutulmaktalar. Yeni yayınlanan haberlere göre bazı şehirlerde 21 Şubat dünya anadili günü münasebeti ile bazı Azerbaycan konserlerinin gerçekleşmesine rağmen Salmas kentinde Sehend gurubun Azerbaycan konseri emniyet yetkilileri tarafından iptal edilmiştir.
Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü