Bolu Türk Ocağı'ndan Hocalı Açıklaması

27 Şubat 2015
Bolu Türk Ocağı'ndan Hocalı Açıklaması

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarıyla ortaya çıkanların Hocalı Katliamı’nın hesabını vermesi gerektiğini söyleyen Bolu Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, bu vahşeti 10 ülkenin soykırım, ABD’nin 13 eyaletinin de katliam olarak tanıdığını belirtti.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi’ne bağlı Türk Ocağı Bolu Şubesi tarafından yapılan basın açıklaması ile Hocalı Katliamı kınandı. Şube Başkanı Doç. Dr. Hamdi Zenginbal yaptığı basın açıklamasında “Siyasi amaçları ve çıkarları uğruna gerçekleri görmezden gelerek Ermenilerle ilgili sözde soykırım safsatasının peşine düşen ülkeleri tüm dünyanın gözleri önünde 1992 yılında gerçekleşen Hocalı soykırımını okumaya; fotoğraflarını, delillerini incelemeye davet ediyoruz” dedi.

 

Zenginbal şu açıklamayı yaptı:

 

HAMİLE KADINLARIN KARINLARI YARILDI…

“Bilindiği üzere Ermeni güçleri tarafından, 1992 yılının 25 Şubat’ını 26 Şubat’a bağlayan gecede eski Sovyet İttifakı Silahlı Kuvvetleri’ne ait 366. Alay’ı-n da desteği ile Hocalı kasabasına saldırılmış; kasabanın giriş ve çıkış yollarını kapatarak, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişi şehit edilmiştir. Saldırılarda 487 kişi ağır yaralanmış; 1275 kişi rehin alınmış ve 150 kişinin ise kayıp olduğu belirtilmiştir. Asker sivil ayrımı yapılmadan, kadın ve çocukların da vahşice katledildiği cesetler üzerinde yapılan incelemelerde ortaya çıkmıştır. Bu incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kafalarının kesildiği görülmüştür. Hamile kadınların diri olarak karınları yarılıp çıkarılan ceninler vahşice öldürülmüştür.

 

ÇOCUKLARIN DİRİ DİRİ DERİLERİ YÜZÜLDÜ…

Zori Balayan isimli bir doktor, yaptıkları vahşeti 1996 yılında kaleme aldığı Ruhumuzun Canlanması adlı kitabında anlatmıştır. Kitabında 13 yaşında bir Türk çocuğunun diri diri derisini yüzdüğünü ve 7 dakikada kan kaybından öldüğünü anlatmaktadır. Memorial İnsan Hakları Savunma Merkezi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı katliamını Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirmiştir. Akıllara durgunluk veren ise Ermenistan’ın şu anki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın da soykırıma katılmış olmasıdır. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere soykırıma katılanlar cezalandırılmamış aksine mükâfatlandırılmıştır.

 

10 ÜLKE SOYKIRIM, ABD’NİN 13 EYALETİ KATLİAM OLARAK TANIDI

Bu vahşeti, Azerbaycan, Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersck, Peru, Honduras, Sudan ve İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği soykırım olarak; ABD’nin 13 eyaleti de katliam olarak tanımlamıştır.

 

Dünyanın farklı ülkelerinde Hocalı katliamı anısına anıtlar da yapılmış/yapılmaktadır. Bu anıtların ilki Hollanda’nın başkenti Lahey’de dikilmiş; 2008 yılında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de bir anıt inşa edilmiştir. Ülkemizde ise 2005 yılında Ankara Keçiören’e 2009 yılında ise Ankara Beypazarı ilçe merkezine anıtlar dikilmiştir.

 

SÖZDE SOYKIRIM SAFSATASI YERİNE HOCALI KATLİAMI

Kendi vatanlarında huzurlu ve özgür bir yaşam sürmekten başka arzuları olmayan sivil halka böylesine alçakça ve insanlık dışı saldırıda bulunanları şiddetle kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki bütün dünya bu insanlık dışı vahşetin, soykırımın sorumlularını ve destekçilerini nefretle hatırlayacaktır. Siyasi amaçları ve çıkarları uğruna gerçekleri görmezden gelerek Ermenilerle ilgili sözde soykırım safsatasının peşine düşen ülkeleri tüm dünyanın gözleri önünde 1992 yılında gerçekleşen Hocalı soykırımını okumaya; fotoğraflarını, delillerini incelemeye davet ediyoruz.

 

HOCALI UNUTULMAYACAK

Unutulmamalıdır ki Ermeni diasporasını ve onların tetikçilerinin tarihsel gerçekleri göz ardı ederek tüm dünyayı aldatmaya yönelik çalışmaları başarıya ulaşamayacağı gibi Hocalı’da gerçekleştirilen soykırımı da unutturamayacaktır. Millî duyguların törpülenmeye çalışıldığı, Türküm demenin ırkçılık olarak görüldüğü, millî bilincin yok edilmesine yönelik çalışmaların sistematik hâle getirildiği günümüz Türkiye’sinde, tüm dünyada olduğu gibi, Hocalı katliamı unutturulmaya çalışılmaktadır. Unutulmamalıdır ki kurulduğu 1912 yılından beri millî değerlerin yüceltilmesi ve millî bilincin korunması adına çalışmalar yapan Türk Ocakları Hocalı’yı unutmayacak ve unutturmayacaktır. Türk Ocağı Bolu Şubesi olarak, Ermeni silahlı çeteleri tarafından 23 yıl önce Azerbaycan’ın Hocalı Kasabası’nda yapılan soykırım amaçlı katliamı şiddetle kınıyor, Hocalı’da Ermeni saldırılarıyla şehit olan soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz”

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü