Freedom House: En çok Kırım Tatarlarının Hakları İhlal Ediliyor

05 Mart 2015
Freedom House: En çok Kırım Tatarlarının Hakları İhlal Ediliyor

ABD'nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House, 2014 yılının Mart ayında Rusya tarafından yasadışı şekilde ilhak edilen Kırım yarımadasında insan hakları ihlalleri ile ilgili rapor yayınladı. İnsan hakları savunucuları, ilgili raporda, Kremlin’in Kırım’da bir “enformasyon gettosu” oluşturduğunu kaydetti.

 Freedom House kuruluşunun raporunda, yarımadanın ilhak edilişinin ardından Kırım sakinlerinin medeni, siyasi ve insan haklarının daha sık ihlal edildiği belirtildi.

En çok Kırım Tatarlarının haklarının ihlal edildiğinin kaydedildiği raporda, Kırım Tatarlarının mülkiyet haklarının ihlal edildiği, yasalar veya fiziksel şiddet kullanma yöntemiyle bağımsız seslerin korkutulduğu belirtildi.

 

Freedom House savunucuları, Kremlin'in ilgili ihlaller hakkında bilgileri bastırmaya çalıştığını, yerel ve yabancı basın temsilcilerine baskı uygulayarak Kırım’da “enformasyon gettosu” oluşturduğunu kaydetti.

Ayrıca insan hakları savunucuları, Batı’nın dikkatinin Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaya yönelik olması nedeniyle Batı’da Kırım’daki birçok insan hakları ihlalleri hakkında bilgi verilmediğini dile getirdi.

QHA

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü