Otorbayev, “Bu Yıl Kırgızistan ve Başkurdistan İçin Bir Dönüm Noktası Olacak”

06 Mart 2015
Otorbayev, “Bu Yıl Kırgızistan ve Başkurdistan İçin Bir Dönüm Noktası Olacak”

Kırgızistan Başbakan’ı Coomart Otorbayev bugün Bişkek’te Başkurdistan Kültür ve Bilim Günleri’nin açılış törenine katıldı. Konu hakkında Hükümet’in basın hizmeti bilgi verdi.

Açılış töreninde konuşma yapan Otorbayev, Kırgızistan ve Başkurdistan halklarını ortak bir din, tarih, dil ve zengin kültürel miraslar birleştirdiğini belirtti. Başbakan, “Biz Başkurdistan’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasındaki başarılar ile gurur duyuyoruz. Başkurdistan Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine Ufa şehrinde bulunduğum zaman, onların büyük başarılarından gerçekten etkilendim. Başkurdistan ile işbirliği kurmak bizim için çok önemli”, dedi.

Otorbayev, Başkurdistan taraf ile görüşmeler ve müzakereler çerçevesinde ekonomi, kültür, sosyal ve bilim alanlarında ortak faaliyet planları belirlendi. O, “Bu yıl işbirliği derineştirme ve genişletme açısından ülkelerimiz için bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum”, dedi.

Başbakan’ın belirttiği gibi, bu yıl Kırgızistan Kültür ve Bilim Günleri’ni düzenlemek üzere bilim ve kültür adamlarından oluşan Kırgızistan heyeti Başkurdistan’a gönderileceğini sözlerine ekledi.

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü