İran’da Azerbaycan Kitapları Sergilendi

08 Mart 2015
İran’da Azerbaycan Kitapları Sergilendi

Geçen hafta İran’ın çeşitli üniversitelerinde Azerbaycan adı altında kitap sergileri gerçekleştirildi. İranlı Türk öğrenciler tarafından gerçekleşen bu sergilerde İran Azerbaycan’ı, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türk Dünyası yazarlar ve şairlerinden kitaplar satışa sunuldu.

Tebriz, Muhakkik Erdebili, Urmiye ve Marağa üniversitelerinde açılan bu sergiler ortalama bir hafta süre ile üniversite kampuslarında devam etti ve Türk kültürü ile ilgili binlerce kitap üniversite öğrenciler arası satışa konuldu.

Tebriz Üniversitesi sergisi, öğrenci topluluğu olarak faaliyet eden “Azerbaycan Tanıtım Ocağı” tarafından gerçekleştirilmiştir. Kitaplar içinde Türkçe gramer, Türk tarihi ve Türk dili konuları kapsayan kitaplar olmuştur. Ayrıca Türk dünyası şairlerinden şiir kitapları ve Türkçe romanlar öğrenciler tarafından iyi bir şekilde karşılanmıştır.

“YAŞASIN AZERBAYCAN!”

Sergi kenarında yeni vefat eden ünlü Türkolog Cevat Heyet dâhil bazı Türk Dünyası büyüklerinin resimlerinden oluşan resim sergisi açılmıştır.

Muhakkik Erdebili üniversitesinde 10 gün süre ile devam eden sergi, yine öğrenci topluluğu olarak faaliyet eden “Şehriyar Ocağı” tarafından gerçekleştirilmiştir. Sergi girişinde duvara asılan “Yaşasın Azerbaycan” pankartı dikkat çekmiştir.

Marağa üniversitesi sergisi 8 gün devam etmiştir ve sergi, öğrenci topluluğu olarak faaliyet eden “Azerbaycan Tanıtım Ocağı” tarafından açılmıştır. Urmiye üniversitesi sergisi ise “Şiir ve Edep Encümeni” tarafından gerçekleşerek kitaplar sunmuştur.

Haber: Babek Şahit

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü