Türk dünyasında büyük hayal gerçekleşiyor

04 Mayıs 2013

03 Mayıs 2013, Haber7

Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk dünyası arasında hayal edilen 'dilde, işte ve fikirde birlikteliğin yavaş yavaş gerçekleştiğine dikkati çekerek, Pekin- Londra demiryolu hattına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk dünyası arasında hayal edilen 'dilde, işte ve fikirde birlikteliğin yavaş yavaş gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Önümüzdeki yılKars, Tiflis ve Bakü demiryolu faaliyete geçecek. Bütün bir Türk dünyası ile birlikte dünyanın birçok ülkesi Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz demiryoluna kavuşuyor. O yüzden Türkdünyası devlet başkanlarının en önemli gündemi ulaşım olacak." dedi.

Geçmişi 6. yüzyıla kadar giden Türk-Kırgız ilişkileri, Uludağ Üniversitesi'nde (UÜ) düzenlenenuluslararası bir sempozyum ile masaya yatırılıyor.

Türkiye arşivleri ve kütüphanelerindeki verilerin araştırılması, genel Türk tarihininbölünmüşlüğünü gidermeye yönelik bilgi akışının sağlanması, yeni keşifleri teşvik edilmesiamacıyla Türkiye Cumhurbaşkanlığı ile Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, bugünbaşlayan 'Geçmişten Günümüze Kırgız-Türk İlişkileri Sempozyumu' Bursa'da başladı. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde başlayan sempozyuma değişik ülkelerden alanında uzman tarihçilerkatılıyor.

Devamı: http://www.haber7.com/guncel/haber/1021775-turk-dunyasinda-buyuk-hayal-gerceklesiyor

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü