Osmaniye Türk Ocağı Hocalı'yı Unutmadı

08 Mart 2015
Osmaniye Türk Ocağı Hocalı'yı Unutmadı

Hocalı yüreğimizde kanayan yara. Hocalı içimizde çıkmayan sızının adı. Hocalı deyince her zaman uzun uzun “ahhh….” Çekeriz. Ah çektikçe de yaramızdaki sızı artar. Nasıl artmasın: Yıllardır soydaşlarımız, dindaşlarımız inim inim inler de kimseler duymaz seslerini. Filistin’de bir Müslüman’ın burnu kanasa yeri  yerinden oynatanlar; Hocalıda ölenler, öldürülenler, yıllarca ac-susuz, evsiz barksız bırakılanların dinleri İslam da olsa, bizde Müslüman’ız deseler de kimseciklerin sesi duymaz. Hocalıda olanlara âlemin gözü kör, kulakları sağır adeta.

Hocalıda olanları unutmayanlarda var elbet. Unutmadıkları gibi unutturmamak için and içmişler. Hocalıda olanları kör gözleri açıp, gözlerine sokmaya, sağır kulakların duyuruncaya kadar haykırmaya devam edecekler. Türkü her iki cihanda aziz kılmaya and içmiş Türk Milliyetçileri:” dünyanın neresinde Türk varsa Müslüman olsun olmasın derdiyle dertlenmek, dünyanın neresinde bir Müslüman varsa Türk olsun olmasın derdiyle hemhal olmak” Türk Milliyetçilerinin şiarıdır. Türk Milliyetçilerini diğer guruplardan ayıran en büyük özellik de bu olsa gerekir.

Türk Milliyetçileri Filistinliler içinde en önde mücadele ederken kendi ırkdaşı, kendi dindaşı olan Hocalıda olanlara da seyirci kalması beklenemez ve beklenmemelidir. Dün olduğu gibi bu yıl da Hocalıda olanları unutturmamak için meydanlara inmiştir. İşte bunlardan biri de TÜRK OCAKLARI OSMANİYE ŞUBESİ ve kardeş dernek ARPACI ALİ GÜZEL AHLÂKI VE MİLLÎ DEĞERLERİ KORUMA VE YAŞATMA DERNEĞİ ile aslen Azerbaycan Karabağ bölgesinden gelen Halk arasında PAPAK veya KARA PAPAK diye bilinen SELİMİYE KÖYÜNDE halkın da katılımıyla yapılan faaliyetti. Selimiye Köyü sakinleri ve Osmaniye’den de gelen katılımcılarla önce KUR’AN-I KERİM okundu, ardından dualar edildi. Eller yaratana açılıp zalimin zulmüne karşı yüce yaratıcıdan yardım istendi. 

Programa MHP Osmaniye merkez ilçe başkanı Tansel ELVERDİ ve bütün yöneticileri, Osmaniye Belediye Başkanını temsilen Başkan Yardımcısı Hayrettin ASLAN, MHP Osmaniye Kadın Kolları Başkan Selma YÜCEL hanımefendi ve arkadaşları tam karda olarak katılmaları  ,Ülkü Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Sayın Fatih EROĞLU ayrıca MHP il eski başkanı ecz. Murat KANLI, MHP’li Osmaniye Belediyesi eski başkanlarından Memili KIRIKKANAT ve Osmaniye Kültür Turizm İl Müdürü Garip YIL’da töreni  şereflendirenlerdendi.

Türkocakları Osmaniye Şube Başkanı Tarih öğretmeni Mehmet ÇETİNKAYA kısa ve öz olarak yaşananları gözler önüne serdi. Yaşı yüze merdiven dayanan köy sakinlerinden Meryem teyzenin okuduğu Karabağ’a ait ağıtlar herkesin gözlerini nemlendirdi. Karabağ-Hocalıda yapılan zulmü bizzat yaşayan prof. Dr. Babek KURBANOV’un anlattıkları ise kanımızı dondurdu desek yeridir. Yapılan zulmü yeniden yaşattı adeta. Emekli öğretmen Mustafa EROĞLU “Hepimiz Türküz, hepimiz Azerbaycan” derken ne güzel söylüyordu o gür sesiyle. Ya Nazlıgül Zeynep ARPACI şiirini okurken; dünyanın öbür ucunda birinin ayağına taş değse duyanlara sitem edercesine “Duyan olmadı” deyişi hepimiz ağlattı.

Anma programı bunlarla sınırlı değildi elbet. Prof.Dr. Ilgar İMAMVERDİYEV eline aldığı sazıyla söylediği ağıtlar hepimizi duygu seline boğdu. Önce kadınlarımız, analarımız, bacılarımız, eşlerimiz ve kızlarımız  için okuduğu şiir harikaydı. Ardından ise birbiri ardı sıra ağıtları söyledi.

Program köy muhtarının teşekkür konuşması, misafirlere ikram ve konuşmacılara “çam sakızı, çoban armağanı” kabilinden “Osmaniye yerfıstığı” ikramı ile sona ererken “her zaman ve her zeminde unutturmamak için haykırmaya devam” sözüyle sonlandırıldı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü