Elazığ Türk Ocağı'ndan 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Kutlaması

12 Mart 2015
Elazığ Türk Ocağı'ndan 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Kutlaması
Türk Ocakları Elazığ Şube Başkanı Habip YAŞAR, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
 

Yaşar, “Bugün; devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü ve Türk Milleti’nin onurlu mücadelesini, istiklal sevgisi ile dopdolu olan bir şairimizin, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 94. yıldönümünü kutluyoruz” dedi.

 

Yaşar mesajında şunları söyledi: “Anadolu’nun birçok şehri işgal altında ve Türk milletinin bağımsızlığı tehlike altındayken, Türk halkı kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, cephedeki askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için destanımsı bir mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy o günlerde Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazmıştır.

Bizler de İstiklal Marşı’nın milli marşımız olarak kabulünün 94. yıl dönümünü idrak etmenin heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz.

94 yıl önce kabul edilen İstiklal Marşı o günden beri hep bir ağızdan coşkuyla okuduğumuz, hep birlikte saygıyla dinlediğimiz, milli birlik ve beraberliğimizin önemli sembollerinden biri olmuştur. İstiklal Harbi'nde Türk erlerine ve bütün bir millete zafere olan inancı aşılayan İstiklal Marşı’nda merhum Mehmet Akif Ersoy, bizi bir büyük millet yapan değerlerimizi ustalıkla terennüm etmiştir.

Biz bugün de bu milli değerleri koruyup yaşatmalı, onları genç nesillere aktarmalıyız. Çünkü milli varlığımız, bağımsızlığımız ancak bu değerleri korumaktan, yaşamaktan ve yaşatmaktan geçmektedir.

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu şiiri milli marş olarak kabul eden heyeti bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Habip YAŞAR

Elazığ Türk Ocağı Başkanı

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü