Tutuklanan Kırım Tatarı Sayısı Artıyor

13 Mart 2015
Tutuklanan Kırım Tatarı Sayısı Artıyor

 

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, 26 Şubat davası kapsamında bir Kırım Tatarının daha Şubat ayında gözaltına alındığını ancak bunun sadece şimdi öğrenildiğini bildirdi.

Zair Smedlâyev’in kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamaya göre, 1985 doğumlu Sudak bölgesi Suvuk Sala (Gruşevka) köyü sakini Eskender Emirvaliyev, 4 sivil kıyafetli kişi tarafından benzin istasyonunda hiç olmayan bir soygunda tanık olduğu gerekçesiyle 18 Şubat 2015 tarihinde saat 20.00 sularında Soruşturma Komitesi’ne götürüldü.

Zair Smedlâyev, “Eskender Emirvaliyev, Soruşturma Komitesi’nin Akmescit ofisine getirildiğinden sonra 26 Şubat 2014 mitingine katılmakla suçlandı. Ertesi gün, 19 Şubat tarihinde saat 22.00 sularında 15-20 silahlı ve maskeli kişi Eskender Emirvaliyev’in evinde arama düzenlendi” diye kaydetti.

Söz konusu olayların ardından, 6 yaşında ve 11 aylık olmak üzere 2 çocuk annesi Eskender Emirvaliyev eşinin hipertansiyon krizi teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını anlatan Smedlâyev, kadının 1 hafta devam eden tedaviden sonra muayene için Akmescit’te gönderildiğini belirtti.

Zair Smedlâyev, Akmescit’te 11 Mart tarihinde yapılan duruşmada, toplu eylemlere katılmakla (Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 212. Maddesi) suçlanan Eskender Emirvaliyev hakkında 18 Nisan 2015 tarihine kadar tutukluluk kararı alındığını kaydetti.

Emirvaliyev’in yakınları, soruşturma görevlilerinin Eskender’den “26 Şubat” davası kapsamında 29 Ocak tarihinde gözaltına alınan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’e karşı yalan ifade vermesini talep ettiğini ancak Eskender’in böyle ifadeler vermediğini ve vermeyeceğini dile getirdiler.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin katılımıyla büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 29 Ocak tarihinde söz konusu mitingi organize etmekle suçlanarak tutuklandı. Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi, 11 Şubat tarihinde yapılan duruşmada Ahtem Çiygöz hakkında 19 Mayıs 2015 tarihine kadar tutukluluk kararı çıkardı.

Ardından 26 Şubat tarihinde düzenlenen mitinge katılması nedeniyle Asan Çebiyev gözaltına alındı. Ama Çebiyev, sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Daha sonra 7 Şubat tarihinde 26 Şubat mitingine katılan Eskender Kantemirov, evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alındı. Mahkeme Eskender Kantemirov hakkında 2 ay tutukluluk kararı çıkardı.

6 Mart tarihinde ise 29 yaşındaki Asan Çaruhov gözaltına alındı. Asan Çaruhov, saatlerce devam eden sorgudan sonra serbest bırakıldı.

Kırım’ın Kurman (Krasnogvardeyskiy) bölgesi Temir (Yastrebovka) köyünde 11 Mart tarihinde sabah saatlerinde 26 Şubat davası kapsamında 31 yaşındaki Talât Yunusov gözaltına alındı.

Sabah saat 7.00’da maskeli silahlı insanların eve baskın düzenlediğini anlatan Talât Yunusov’un babası Asan Yunusov, “Doğru düzgün hiçbir şey anlatmadılar, kameraların Talât’ın 26 Şubat tarihinde yapılan mitinge katıldığını kaydettiğini ve Talât’ın birilerine karşı şiddet kullanmakla suçlandığını söylediler” dedi. Aynı gün akşam saatlerinde Talât Yunusov’un evinde arama yapıldı. Mahkeme, 13 Mart tarihinde yapılan duruşmada Yunusov hakkında 10 Mayıs 2015 tarihine kadar tutukluluk kararı çıkardı.

TürkYurduHaber

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü