Uzunköprü'de Batı Trakya Türklüğü Konferansı

12 Mart 2015
Uzunköprü'de Batı Trakya Türklüğü Konferansı

Türk Ocakları Uzunköprü Şubesi Pazartesi Konuşmaları  programına  bu hafta Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda  Gümülcine doğumlu  Yard. Doç.Dr. Ali HÜSEYİNOĞLU konuk oldu.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler mezunu olan Hüseyinoğlu sohbetinde; Batı Trakya Türklerinin dününün çilelerle , bugününün dertlerle dolu  olduğunu,ama yarınlarından ise umutlu olduğunu dile getirdi.

Batı Trakya Türklerinin yüzyıllık geçmişinin bir özetini yapan Hüseyinoğlu son seçimlerde Syriza Partisinden üç milletvekili çıkaran Türk azınlığın herşeye rağmen gösterdiği birlik ve beraberliğin önemli olduğunu ve bu bilinçlenmenin yarınlarda daha güçlü olacaklarının işareti olarak algılanması gerektiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin azınlık vakıflarının bütün haklarını ve mallarını iade etmesine rağmen Yunanistan’da  Türk Vakıflarının yönetim kurullarında Yunanlıların görevlendirildiğini , Müslüman Türk toplumunun  seçtikleri müftüye mukabil , Yunan Hükümeti’nin de ikinci bir müftüyü atayarak onu muhatap kabul etmesinin Avrupa Birliği müktesebatlarına aykırı olduğunu dile getiren Hüseyinoğlu’na bir plaket takdim eden Şube Başkanı Ahmet ACAROĞLU kendisine akademik hayatında başarılar dilerken, hedefinin günümüzün Sadık Ahmet’i olması temennisinde bulundu.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü