Malatya Şubesi Çanakkale Konferansı Düzenledi

14 Mart 2015
Malatya Şubesi Çanakkale Konferansı Düzenledi

Malatya Türk Ocağı her hafta düzenlemiş olduğu sohbet programını bu Cuma da gerçekleştirdi.


Konferans öncesi adet olduğu üzere misafirlere kurufasülye ikramı oldu.


Bu hafta sohbet konuğu Prof.Dr. Mehmet Karagöz'dü. Oldukça kalabalık bir katılımcıya hitap eden hoca, Çanakkale deniz ve kara muharebelerinin 100. yılında, tarihimizin bu şan ve şeref dolu zaferini eşsiz üslubu ile anlattı. 

 


Hocamız satır başları ile şu konulara değindi;

 


-Öncelikle iki tane Çanakkale var. Bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti'nin Çanakkale'si diğeri Osmanlı'nın Çanakkale'si. Her ikisinin farklı yaklaşımları var ve bazı noktalar bilerek gözden kaçırılıyor. Örneğin; Çanakkale müstahkem mevkii komutanı Cevat Paşa'dan kimse bahsetmez. Halbuki deniz muharebesini komuta eden Cevat Paşadır. Kendi geçmişimize suç ve değersizlik itham ederek marifet ve hüner kazanamayız. Okuyarak ve araştırarak en doğruyu ortaya koymak zorundayız. Bu milletin çocuklarına tarihi doğru anlatmak mecburiyetindeyiz.

 


-Çanakkale'nin 1. Dünya Savaşının en önemli cephesi idi. İtilaf ve ittifak devletlerinden bahsederler. Ama esas hepsinin ittifak ettiği bir konu var; hasta adam ilan ettikleri Osmanlı'nın ölmesi. Uzlaştıkları tek şey Osmanlı'nın yıkılması.

 


-O dönemdeki bütün stratejik, jeopolitik hesaplar "boğazlar" merkezlidir. 

 


-İtilaf devletlerinin amacı İstanbul'u alarak, "Boğazların" kontrolünü ele geçirmek, Rusya'dan kıtlık tehlikesi yaşayan Avrupa'ya erzak tedarik etmek, askeri ikmal yolunu açmak ve Almanya'nın müttefiki olan Osmanlı'yı savaş dışı bırakarak ittifak devletlerinin gücünü zayıflatmaktı. Ancak başarısız olup, geri çekilmek zorunda kaldılar.

 


-Osmanlı devleti, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiğinin hemen ertesi günü, Almanya ile bir saldırmazlık anlaşması imzalar. Akdeniz'de İngiliz donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemileri Osmanlı sularına girer. "Benim milletimin çocukları kan,revan içindeyken, oturup denizi ve mehtabı seyredecek değildim elbette" diyen bu gemilerin Alman komutanı karadenize açılarak Rus limanlarını bombalar ve Osmanlı fiilen savaşa girmiş olur. 

 


Savaşın stratejik yorumlamalarının dışında, manevi dinamikleri ile ilgili duygu dolu anektodlar aktaran hocamızın konuşması esnasında, arkadaki ekranda Çanakkale savaşı ile ilgili fotoğraflar katılımcılarla paylaşıldı.
Hocamızın konuşmasının sonunda tüm şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü